Scroll Top
piknik

Minister Czesław Siekierski wita piknikowych gości (fot. MRiRW)

Minister Czesław Siekierski wita piknikowych gości (fot. MRiRW)

MRiRW: Dobra żywność to zdrowie ludzi

– Powołane przeze mnie tzw. “Brygady tygrysa” działają i będą działać, aby polska żywność nie była fałszowana, ani podrabiana – zapowiedział wiceminister Kołodziejczak.

– Dobra żywność, to zdrowie ludzi. Ważne jest, aby wiedzieć z czego i jak powstała ta, którą spożywamy – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas Pikniku Poznaj Dobrą Żywność i dodał, że opdczas pikniku, na Torze Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie można przekonać się, jak dobrą żywność produkujemy.

Piknik Poznaj Dobrą Żywność to święto polskiej żywności

– Piknik PDŻ to wielkie święto polskiej żywności – podkreśli minister Siekierski i przypomniał też, że pierwszy taki piknik odbył się w 2004 roku, a od tamtej pory z roku na rok coraz bardziej się rozrasta i wzbogaca o nowych wystawców.

– Tegoroczna edycja Pikniku, to także 20. lecie naszej obecności w Unii Europejskiej – dodał minister.

Piknik PDŻ odwiedził też sekretarz stanu Michał Kołodziejczak, który podkreślił, że polska żywność jest najlepsza, ale musi mieć zapewnione równe warunki konkurencji.

– Powołane przeze mnie tzw. “Brygady tygrysa” działają i będą działać, aby polska żywność nie była fałszowana, ani podrabiana – zapowiedział wiceminister Kołodziejczak, zwracając przy tym uwagę, że ideą Pikniku jest to, żeby konsumenci mogli jej nie tylko spróbować i kupić produkty najwyższej jakości, ale przede wszystkim mogli bezpośrednio porozmawiać z ich producentami i dowiedzieć się jak zostały one wytworzone.

Minister Czesław Siekierski przypomniał, że dzisiejsze wydarzenie odbywa się w dniu szczególnym, w Dniu Matki. Przypomniał też, że już wkrótce będzie Dzień Dziecka.

– Nasz Piknik to wspaniała okazja, aby spędzić ten dzień razem z mamami, z dziećmi, z całą rodziną, bo Piknik PDŻ  to święto polskiej żywności i święto całej rodziny – powiedział minister.

– Dzisiejsze wydarzenie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Warszawy i warto pomyśleć o tym, aby Tor Wyścigów Konnych Służewiec był jeszcze częściej odwiedzany przez mieszkańców stolicy – stwierdził minister.

Produkty tradycyjne, regionalne i ekologiczne

Przy pięknej pogodzie, na Torze Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie produkty żywnościowe wysokiej jakości prezentowało dziś prawie 80 wystawców.

Można tu było próbować i kupować nie tylko wyroby wyróżnione znakiem PDŻ, ale także uczestniczące w systemach jakości żywności oraz produkty tradycyjne, regionalne, ekologiczne i oznaczone znakiem PRODUKT POLSKI.

Były też stoiska ministerstw, organizacji branżowych, stowarzyszeń rolniczych, instytutów naukowych oraz muzeum rolniczego.

Zainteresowaniem cieszyła się nie tylko wystawa starych ciągników rolniczych, ale także ich przejazd. Kolumnę zabytkowych traktorów prowadził na zabytkowym traktorze C4011 minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.

Na piknikowych stoiskach prezentowane były m.in. wyśmienite wyroby mięsne, mleczarskie, warzywne, owocowe oraz miody. Odbywały się tu także warsztaty, pokazy kulinarne i degustacje prowadzone przez renomowanych polskich kucharzy.

W plenerowym studiu minister Czesław Siekierski z kucharzem Jakubem Steuemarkiem przygotowywali kosze piknikowe. Minister w swoim koszu umieścił m.in. piknikowe kanapki z wędliną, z twarożkiem, rzodkiewką i papryką oraz warzywa do chrupania i soki z polskich jabłek.

Atrakcje Pikniku Poznaj Dobrą Żywność

Podczas Pikniku nie brakło również atrakcji dla całych rodzin. W programie znalazły się różne gry i pokazy. Jedną z wielu atrakcji był przejazd zabytkowych maszyn rolniczych.

Na najmłodszych czekało mnóstwo zabaw tematycznych i warsztatów edukacyjnych. Było również malowanie twarzy, pokazy baniek mydlanych i dojenie sztucznej krowy. Były też występy muzyczne oraz taneczne.

Emocjonujące gonitwy

Specjalnym wydarzeniem Pikniku była gonitwa koni rozgrywana pod honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz gonitwa koni rozgrywana pod honorowym Patronatem Prezydenta m. st. Warszawy.

Gonitwę o puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wygrał pięcioletni wałach kasztanowaty Storm „OA”. Trenerce i dżokejowi zwycięskiego konia puchar wręczył minister Czesław Siekierski.

 

Źródło informacji: komunikat prasowy MRiRW

Posty powiązane

error: Content is protected !!