Otwarcie Europejskiego Kongresu Odnowy i Rozwoju Wsi (fot. MRiRW)
Otwarcie Europejskiego Kongresu Odnowy i Rozwoju Wsi (fot. MRiRW)
MRiRW: EKOiRW – największe wydarzenie w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE
Myślimy po polsku, działamy po europejsku: uroczyste otwarcie Europejskiego Kongresu Odnowy i Rozwoju Wsi.
– Przez trzy dni kongresu będziemy rozmawiać o szansach, wyzwaniach i perspektywach rozwoju obszarów wiejskich, ponieważ nie ma bezpieczeństwa żywnościowego bez rolników i bez zrównoważonego rozwoju wsi – powiedział podsekretarz stanu Adam Nowak podczas uroczystego otwarcia Europejskiego Kongresu Odnowy i Rozwoju Wsi (EKOiRW), na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP).
W inauguracji wzięli również udział: przedstawiciel organizatora kongresu i dyrektor generalny w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Bogusław Wijatyk, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich Tomasz Kobierski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, wiceminister ds. Unii Europejskiej Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, minister technologii i rozwoju Krzysztof Paszyk.
W skrócie
Docenienie lokalnego potencjału, wykorzystanie oddolnych metod zrównoważonego rozwoju oraz budowa odporności na zagrożenia i kryzysy – to najważniejsze kwestie, które zostaną poruszone podczas trzech dni spotkań, konferencji, dyskusji i warsztatów w ramach Europejskiego Kongresu Odnowy i Rozwoju Wsi (EKOiRW).
Bogusław Wijatyk, dyrektor generalny w MRiRW:
– Skalę wydarzenia, które dzisiaj rozpoczynamy dobrze oddają liczby: ponad 1000 osób zaangażowanych w organizację, 118 prelegentów, 18 ministrów, 2 komisarzy i 4500 zarejestrowanych uczestników.
Krzysztof Grabowski, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego i współorganizator kongresu:
– Wieś się zmienia – widzimy to bardzo wyraźnie. To stawia przed nami nowe zadania i nowe wyzwania. Wierzę, że Kongres pomoże nam wypracować odpowiedź na tę zmianę.
EKOiRW – wydarzenie w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE
Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi to największe wydarzenie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, organizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Adam Nowak, podsekretarz stanu MRiRW:
– UE to nie tylko wspólnota 27 państw członkowskich, lecz także wspólnota regionów i ludzi. Musimy się o tę wspólnotę troszczyć. W ramach polskiej prezydencji w Radzie UE i dzisiejszego wydarzenia – największego podczas naszej prezydencji – chcemy pokazać, że polska prezydencja to nie tylko wydarzenie polityczne, lecz także wydarzenie nas wszystkich – urzędników, organizacji rządowych i pozarządowych, wspólnoty wszystkich tych, którym nie jest obojętna przyszłość polskiej wsi. Ponad 130 mln mieszkańców Unii Europejskich mieszka na wsi, a w Polsce – ponad 15 mln. To pokazuje jak ogromne znaczenie dla obszarów wiejskich ma wspieranie zrównoważonego rozwoju Polski i całej Unii Europejskiej.
Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, wiceminister ds. Unii Europejskiej:
– Głównym przesłaniem polskiej prezydencji w Radzie jest bezpieczeństwo w wielu wymiarach. Podczas kongresu będziemy rozmawiać przede wszystkim o bezpieczeństwie żywnościowym, z którego jesteśmy w Europie znani. W Unii Europejskiej trwają obecnie negocjacje nowego unijnego budżetu – ważny moment dla całej wspólnoty. Więcej środków przeznaczonych dla rolnictwa i uproszczone procedury ich pozyskiwania to gwarancja dalszego, płynnego rozwoju polskiej wsi i obszarów wiejskich.
Kongres stanowi platformę wymiany doświadczeń i dyskusji: o globalnych wyzwaniach przed jakimi stoi współczesna wieś i rolnictwo, o wizji przyszłości i o sile dziedzictwa kulturowego.
Jego celem jest budowanie silnych, połączonych, odpornych i zamożnych obszarów wiejskich, o których mówi długoterminowa Wizja dla Obszarów Wiejskich do 2040 r., propagowana przez Komisję Europejską.
Krzysztof Paszyk, minister technologii i rozwoju:
– W dzisiejszym świecie wieś i obszary wiejskie pełnią w znacznym stopniu funkcję gospodarczą. Dlatego tak bardzo ważne jest objęcie rolnictwa szeregiem uproszczeń – aby stało się konkurencyjne na światowych rynkach. Ale wieś to również społeczeństwo, ekologia, energetyka – liczne wyzwania przyszłości, o których będziemy wspólnie rozmawiać podczas Europejskiego Kongresu Odnowy i Rozwoju Wsi.
Podczas trzydniowego wydarzenia około 1500 osób z Polski, państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Europy – przedstawiciele ministerstw odpowiedzialnych za rozwój wsi, instytucji działających na rzecz rozwoju wsi i obszarów wiejskich, przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych, środowisk naukowych, liderów społeczności wiejskich – będą rozmawiać o sprawach ważnych dla polskiej i europejskiej wsi oraz dla ich mieszkańców. Każdy dzień kongresu obejmuje inny obszar tematyczny: 8 maja to dzień Wielkopolski, rozwoju lokalnego i młodzieży; 9 maja to dzień Europy; 10 maja to dzień Polski.
Tomasz Kobierski, prezes MTP:
– Grupa MTP od ponad 100 lat tworzy platformę wymiany idei, doświadczeń i technologii. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tego wydarzenia. Przez te trzy dni będziemy europejską stolicą rolnictwa.
Warto wiedzieć
Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi to:
- ponad 60 stoisk wystawienniczych;
- ok. 100 ekspertów biorących udział w panelach i dyskusjach;
- ok. 20 wydarzeń towarzyszących;
- przestrzeń wystawiennicza na wolnym powietrzu;
- 6 – 7 sal konferencyjnych dostępnych równocześnie.
W programie m.in.
sesje plenarne i panele dyskusyjne przedstawicieli organizacji i instytucji związanych z obszarami wiejskimi;
warsztaty i pokazy;
degustacje regionalnych specjałów, pokazy kulinarne (m.in. kuchnia strażacka, pieczone i grillowane mięsa);
pokazy i warsztaty prowadzone przez twórców ludowych, m.in. pokazy strojów ludowych, występy muzyczne, warsztaty wikliniarskie, ceramiczne, malarskie, rzeźbiarskie i tkackie;
prezentacje innowacyjnych rozwiązań naukowych i technologicznych dla rolnictwa
pokazy i warsztaty skierowane do uczniów szkół rolniczych;
warsztaty dla Kobiet (Stowarzyszenie „Kobiety w centrum”);
pokazy sprzętu wojskowego.
Źródło informacji: komunikat prasowy MRiRW














