Współpraca z korpusem dyplomatycznym jest dla nas istotna w dwóch aspektach: bezpieczeństwa żywnościowego i w aspekcie rolnictwa.
Fot. Ylanite Koppens z Pixabay
Współpraca z korpusem dyplomatycznym jest dla nas istotna w dwóch aspektach: bezpieczeństwa żywnościowego i w aspekcie rolnictwa.
Fot. Ylanite Koppens z Pixabay
MRiRW: O polskiej żywności podczas spotkania z zagranicznymi dyplomatami
– Polska jest znaczącym producentem i eksporterem żywności. Wartość towarów, które dostarczyliśmy na rynki zagraniczne przekracza 52 miliardy euro. Od momentu przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej, zwiększyliśmy ponad dziesięciokrotnie wartość sprzedaży produktów rolnych i żywnościowych na rynki zagraniczne – powiedział sekretarz stanu Jacek Czerniak podczas wczorajszego spotkania z akredytowanymi w Polsce przedstawicielami korpusu dyplomatycznego.
Wiceminister Jacek Czerniak, pełniący w imieniu ministra Czesława Siekierskiego funkcję gospodarza spotkania, powitał przybyłych gości oraz podziękował za przyjęcie zaproszenia. Sekretarzowi stanu Jackowi Czerniakowi towarzyszyli: sekretarz stanu Michał Kołodziejczak oraz podsekretarz stanu Adam Nowak.
Bezpieczeństwo żywnościowe i rolnictwo
– Współpraca z korpusem dyplomatycznym jest dla nas istotna w dwóch aspektach: bezpieczeństwa żywnościowego i w aspekcie rolnictwa. Dziękuję Państwu, dyplomatom akredytowanym w Polsce, za tę ciężką pracę na rzecz tej współpracy, którą dzisiaj tutaj zgłębiamy – mówił polski wiceminister rolnictwa.
Jacek Czerniak na ręce dyplomatów złożył podziękowanie zagranicznym konsumentom, którzy zaufali polskim produktom. Konsumentom, którzy doceniają jakość i sięgają po polskie produkty. – Ta jakość i ten niepowtarzalny smak, to oczywiście efekt pracy polskich producentów i przetwórców żywności – podkreślił wiceminister.
Sekretarz stanu podkreślił, że spotkanie jest dobrą okazją do rozmowy o kondycji rolnictwa polskiego, europejskiego i światowego.
Przewodnictwo Polski w Radzie UE
Wiceminister Jacek Czerniak przypomniał, że pierwsze półrocze 2025 roku będzie dla Polski szczególnie istotnie, gdyż będzie to czas polskiego przewodnictwa w Radzie UE. Odniósł się do zagadnień, które w dziedzinie rolnictwa będą priorytetowe w trakcie sprawowania przez Polskę prezydencji.
– Szczegóły dotyczące priorytetów polskiej prezydencji są jeszcze dopracowywane. Chcielibyśmy zająć się przede wszystkim kwestią bezpieczeństwa żywnościowego oraz przyszłości wspólnej polityki rolnej. W czasie naszej prezydencji odbędzie się debata na temat wizji dotyczącej rolnictwa i żywności – poinformował wiceminister.
Jacek Czerniak odniósł się także do kwestii związanych z Zielonym Ładem. – Rolnictwo jest bardzo trudną dziedziną. Wiemy, jakie problemy dotykają rolników europejskich i polskich, szczególnie w kontekście zielonego ładu. Podejmiemy wszelkie wysiłki, aby zracjonalizować wdrażanie zielonego ładu. Zmiany klimatyczne będą przedmiotem naszych działań, w szczególności w kontekście rolnictwa – zaznaczył.
W kontekście nadchodzącego przewodnictwa w Radzie UE Jacek Czerniak wyraził zadowolenie z obecności przedstawiciele Danii i Cypru, którzy będą naszymi partnerami w ramach trio prezydencji.
O wydarzeniu
Spotkanie z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego, to stały element kalendarza Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Służą one podtrzymywaniu dobrych relacji z przedstawicielami krajów, które są rynkami zbytu dla polskich produktów rolno-spożywczych. Spotkania te są okazją do podtrzymywania relacji międzynarodowych i rozmów na tematy dotyczące rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego.
Źródło informacji: komunikat prasowy MRiRW














