Scroll Top
pszczelarz

Pszczelarstwo jest bardzo ważnym sektorem rolnictwa i gospodarki.
Fot. Matthew Greger z Pixabay

Pszczelarstwo jest bardzo ważnym sektorem rolnictwa i gospodarki.
Fot. Matthew Greger z Pixabay

MRiRW o roli i wsparciu pszczelarstwa konferencja w SGGW

Konferencja towarzyszy podsumowaniu 9. edycji ogólnopolskiego konkursu „Pszczelarz roku”, który minister Robert Telus objął honorowym patronatem.

– Kładziemy w ministerstwie rolnictwa duży nacisk na współpracę z pszczelarzami, bo zdajemy sobie sprawę, jak ważne i potrzebne są pszczoły. Dlatego podjęliśmy działania wspierające pszczelarzy, czyli m.in. dopłaty do rodzin pszczelich czy ostatnie rozporządzenie dotyczące znakowania miodu – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podczas konferencji „Pszczelarstwo – odpowiedzialne hobby, odpowiedzialny biznes”, która odbywa się dziś w siedzibie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Dbałość o bioróżnorodność

Minister Robert Telus zauważył, że pszczelarstwo to bardziej pasja niż zawód, a pszczelarz jest bliżej – niż ktokolwiek inny – natury, środowiska i klimatu.

– Pszczelarze wiedzą, jak ważna i potrzebna jest bioróżnorodność – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Pszczelarze – prekursorzy RHD

– Serdecznie dziękuję za Wasze hobby, które jest tak ważne. Wy też pokazujecie, że można sprzedawać bezpośrednio. To Wy rozpoczęliście Rolniczy Handel Detaliczny (RHD). To kierunek rozwoju, do którego dążymy i proces, którego na szczęście już nie da się zatrzymać, który obejmuje także pozostałe branże – zwrócił się minister Telus do pszczelarzy.

Szef resortu rolnictwa życzył pszczelarzom, aby ich wspaniałe i ważne hobby było też jak najlepszym biznesem.

Znaczenie pszczół w rolnictwie

Jak podkreślali prelegenci, współpraca rolnictwa z pszczelarstwem jest niezwykle ważna i przynosi korzyści dla obu stron. Dla rolników oznacza ona wyższe plony, o wyższej jakości.

Eksperci przypomnieli też o roli i znaczeniu pszczół w ekosystemie – o wzajemnym uzależnieniu istnienia roślin owadopylnych i pszczół. Dlatego konieczna jest świadomość oddziaływania pszczół na środowisko oraz wpływu środowiska na rodziny pszczele.

O wydarzeniu

Organizatorem zarówno konkursu „Pszczelarz roku”, jak i konferencji „Pszczelarstwo – odpowiedzialne hobby, odpowiedzialny biznes” jest Fundacja Akademia Pszczelarstwa i Zrównoważonego Rozwoju. Podczas konferencji głos zabrali m.in., oprócz ministra Roberta Telusa, prezes Fundacji dr inż. Sławomir Jarka oraz patron honorowy konferencji, rektor SGGW prof. dr hab. Michał Zasada i patron honorowy konkursu, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych Przemysław Rzodkiewicz.

Prelegenci wyrazili przekonanie, że pszczelarstwo jest bardzo ważnym sektorem rolnictwa i gospodarki, a wydarzenie, jakim jest dzisiejsza konferencja służy jego rozwojowi – integracji środowiska i wymianie poglądów pomiędzy badaczami, praktykami i przedstawicielami instytucji państwowych.

 

Źródło informacji: MRiRW/ PAP MediaRoom

Posty powiązane

error: Content is protected !!