Scroll Top
spotkanie


Zebrani podczas spotkania;
Fot. MRiRW


Zebrani podczas spotkania;
Fot. MRiRW

MRiRW o rozmowie z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy

Minister Robert Telus jest zadowolony z dzisiejszych rozmów ze swoim odpowiednikiem z Ukrainy.

MRiRW podaje:

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus odbył dzisiaj spotkanie online z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim. Ministrowi Telusowi towarzyszyli m.in.: sekretarz stanu w MRiRW Rafał Romanowski, główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa Andrzej Chodkowski, główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk, a także sekretarz stanu, szef Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk. Spotkanie było poświęcone kwestii tranzytu zbóż z Ukrainy przez terytorium Polski.

Przewóz ukraińskich towarów rolnych

Minister Telus przedstawił powody, dla których strona polska w ostatnim czasie wprowadziła ograniczenia w imporcie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Wyjaśnił, że korytarze solidarnościowe, służące do przewozu ukraińskich towarów tranzytem, nie działały dotąd prawidłowo. W rezultacie część towarów z Ukrainy pozostawała na polskim rynku. Szef polskiego resortu rolnictwa podkreślił, że tranzyt ukraińskich towarów rolnych musi być kontrolowany i ściśle monitorowany, tak aby zapewnić bezpieczeństwo żywności i ochronę konsumentów.

Organizacja tranzytu

Minister Solski wyraził zrozumienie dla działań strony polskiej. Jednocześnie, w związku z wprowadzeniem przez Komisję Europejską 2 maja br. czasowego zakazu importu czterech produktów rolnych: pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy do Polski i innych państw UE graniczących lub położonych blisko Ukrainy, poruszył sprawę organizacji tranzytu tych towarów przez terytorium naszego kraju.

Strona polska przekazała wszelkie potrzebne wyjaśnienia. Wyraziła także nadzieję na dalszą owocną współpracę z partnerami z Ukrainy.

Handel towarami rolno-spożywczymi z Ukrainą

Ukraina jest ważnym partnerem Polski w zakresie handlu towarami rolno-spożywczymi. W 2022 r. odnotowaliśmy wzrost eksportu rolnego na rynek ukraiński o 16% (z 811,5 mln EUR do 945,3 mln EUR). Eksportowano głównie: sery i twarogi, produkty używane do karmienia zwierząt, kawę.

 

Źródło informacji: MRiRW/Gov.pl

 

 

Posty powiązane

error: Content is protected !!