Scroll Top
Otwarcie suszarni (fot. MRiRW, gov.pl)

Otwarcie suszarni (fot. MRiRW, gov.pl)

Otwarcie suszarni (fot. MRiRW, gov.pl)

MRiRW o spotkaniu z sadownikami

Minister Czesław Siekierski spotkał się dziś z przedstawicielami sadowników z województwa mazowieckiego podczas uroczystości otwarcia Przetwórni Suszów Owocowych Rajpol w Bielanach.

W spotkaniu uczestniczył również przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Mirosław Maliszewski.

Rola sadownictwa w sektorze rolnym

– Sadownictwo jest bardzo ważnym sektorem polskiego rolnictwa. Nasz kraj jest największym producentem jabłek w Europie i trzecim na świecie. Polskie jabłka można znaleźć na półkach sklepowych w wielu krajach, nie tylko Unii Europejskiej. Zainteresowanie importerów z różnych stron świata dynamicznie rośnie – powiedział minister Czesław Siekierski podczas uroczystości w Bielanach.

Firma Rajpol to lider wśród grup producentów owoców w Polsce. Działa od ponad 20 lat i liczy 170 udziałowców. Łączna powierzchnia prowadzonych przez nich sadów liczy 1800 ha. Minister zaznaczył, że firma odniosła sukces, ponieważ wszyscy udziałowcy potrafili porozumieć się i współpracować ze sobą.

– Warto podkreślić, jak wielka jest siła współdziałania, dlatego resort rolnictwa chce realizować wsparcie dla wszelkich form współdziałania rolników. Będziemy też zabiegać o nowe rynki zbytu, ale musimy pamiętać, że konkurencja jest duża – zaznaczył minister Siekierski. Szef resortu rolnictwa przypomniał, że ponad 40 proc. żywności produkowanej w naszym kraju sprzedajemy poza granicami Polski. – Mamy jednak problem z nadmiernym napływem niektórych towarów rolnych z innych obszarów, czasami towarów dużo tańszych, ale niższej jakości. Dotyczy to także owoców. Wzmacniamy systemy kontroli związanej z jakością. Wiemy, że żywność, którą produkujemy w naszym kraju spełnia najwyższe normy. Sadownicy pilnują wszystkich standardów jakości – podkreślił minister Siekierski.

Nowa inwestycja

Otwarta dziś suszarnia owoców Rajpol zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie obiektów do magazynowania, sortowania i pakowania owoców. Obiekt wyposażony jest w nowoczesną linię do obierania, cięcia, suszenia i pakowania suszu owocowego do opakowań zbiorczych i jednostkowych. Przetwórnia jest kolejnym krokiem w rozwoju Grupy Producentów Rajpol.

Promocja polskich jabłek

Minister Siekierski podziękował firmie za duży wkład w promocję polskiej żywności zarówno w kraju, jak i zagranicą. – Jabłka i chipsy z Rajpolu trafiają na rynek krajowy, jak również na rynki ponad 20 krajów zarówno europejskich, jak i światowych. W ubiegłym tygodniu uświetniły też debatę podsumowującą 20-lecie akcesji polskiego rolnictwa do UE, która odbywała się w MRiRW – podkreślił szef resortu rolnictwa.

 

 

Źródło informacji: komunikat prasowy MRiRW

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Posty powiązane

error: Content is protected !!