Scroll Top
Minister Czesław Siekierski w PODR Boguchwała (fot. MRiRW)



MRiRW o V Krajowych Dniach Pola w Boguchwale

– Doceńmy pracę rolników, bo od nich wszystko się zaczyna – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas uroczystego otwarcia V Krajowych Dni Pola w Boguchwale.

Podczas uroczystości ministrowi Siekierskiemu towarzyszył podsekretarz stanu Adam Nowak.

Rola rolnictwa

– Rolnictwo to żywność, rolnictwo to wyżywienie, rolnictwo to zdrowie – zwrócił uwagę minister Siekierski i podkreślił, że należy zacząć od pola, bo właśnie tam swój początek ma produkcja rolna.

– Od pola do stołu, gdyż w ten sposób widać poszczególne elementy: wkład rolników, wkład przetwórców, wkład handlowców i dopiero wówczas konsument ma przybliżony przebieg wytwarzania – mówił szef resortu rolnictwa.

– Centrum polskiego rolnictwa jest dziś tu, na Podkarpaciu, w Boguchwale – stwierdził minister Siekierski.

Natomiast dyrektor Zbigniew Micał powiedział, że powierzenie organizacji Krajowych Dni Pola Podkarpackiemu Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego to docenienie wszystkich podkarpackich rolników.

Apel do rolników i konsumentów

– Często my, jako konsumenci za mało mamy wiedzy, wyobraźni o tym, jak ta żywność trafia na nasz stół – powiedział minister.

– Mam takie wielkie przesłanie, prośbę abyśmy otworzyli rolnictwo na konsumentów, rolnictwo na społeczeństwo, aby pokazać osiągnięcia i piękno pracy rolnika i trud pracy rolnika. Wówczas inaczej będziemy rozmawiać w odbiorze społecznym o wymogach, o potrzebie wsparcia – apelował szef resortu rolnictwa.

– To będzie także moja siła, siła ministra rolnictwa na radzie ministrów. Zaznaczenie, jak ważne jest rolnictwo, jak ważne jest bezpieczeństwo żywnościowe – dodał minister Czesław Siekierski.

Szef resortu rolnictwa podkreślił jednocześnie, że w Polsce rolnictwo jest zróżnicowane, ale jest w nim miejsce dla każdego gospodarstwa i małego, i dużego.

V Krajowe Dni Pola

Tegoroczne V Krajowe Dni Pola odbywają się pod przewodnim hasłem: nowoczesne rolnictwo. W Boguchwale w woj. podkarpackim od 14 do 16 czerwca rolnicy mogą zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami z zakresu upraw i hodowli. Dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski oraz dyrektor PODR w Boguchwale Zbigniew Micał oficjalnie otworzyli to wydarzenie. W uroczystości brał również udział podsekretarz stanu Adam Nowak.

Zakres wystawienniczy

Krajowe Dni Pola (KDP) to młode, ale ważne wydarzenie wystawiennicze. Zdobyło już uznanie wśród rolników i wystawców, ponieważ propaguje innowacyjne rozwiązania w produkcji roślin i hodowli. Jest to również okazja do nawiązania nowych relacji biznesowych oraz wymiany doświadczeń. Organizatorem tegorocznej edycji jest Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. W ramach V Krajowych Dni Pola zostały zorganizowane liczne strefy tematyczne, w których można zapoznać się z najnowocześniejszymi osiągnięciami w rolnictwie, wziąć udział w licznych pokazach i dyskutować o nowych technologiach produkcji.

– Tegoroczna edycja Krajowych Dni Pola jest wyjątkowa, bowiem przypada w roku, w którym obchodzimy Jubileusz 20-lecia naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Minione dwie dekady były czasem intensywnego rozwoju i transformacji polskiego rolnictwa. Członkostwo w UE przyniosło nam liczne korzyści, w tym dostęp do funduszy europejskich, nowoczesnych technologii i szerokiego rynku zbytu. Dni Pola są też okazją do podsumowania tych osiągnięć i spojrzenia w przyszłość – powiedział minister Siekierski.

W przyszłym roku organizacja Krajowych Dni Pola przypada Łódzkiemu Ośrodkowi Doradztwa   Rolniczego w Bratoszewicach. Minister Czesław Siekierski i dyrektor PODR w Boguchwale Zbigniew Micał przekazali symboliczną statuetkę organizatora KDP dyrektorowi ŁODR w Bratoszewicach Andrzejowi Karniszewskiemu.

Poletka demonstracyjne

Pole doświadczalne Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale to teren praktycznego szkolenia nie tylko rolników, producentów rolniczych, pszczelarzy i doradców, lecz także uczniów szkół rolniczych oraz studentów. Pole ma powierzchnię prawie 19 ha. Odwiedzający je mogą zapoznać się z bogactwem gatunków i odmian roślin leczniczych, nowościami technologicznymi z zakresu rolnictwa precyzyjnego, dobrymi praktykami rolniczymi oraz technologiami uprawy i ochrony roślin.

Ponadto na poletkach, oprócz zbóż, znajdują się: kolekcja ziół i roślin miododajnych oraz pokazowa kolekcja z najnowszymi odmianami roślin jagodowych – maliny, jeżyny i jagody.

Ciekawostką tej edycji jest tradycyjny sad z dawnymi odmianami drzew owocowych m.in. jabłoni, gruszy, wiśni i śliw.

W tym sektorze odbywają się również pokazy pracy sprzętu rolniczego.

Strefy tematyczne

Krajowe Dni Pola podzielone są na strefy tematyczne, których w tegorocznej, piątej tej edycji jest 12.

Strefa innowacji to prezentacja nowych technologii oraz praktyk wykorzystywanych w nowoczesnym rolnictwie. Można tu zapoznać się z działaniami na rzecz transferu wiedzy między rolnikami, naukowcami i przedsiębiorcami, a także innymi podmiotami zainteresowanymi innowacyjnymi rozwiązaniami w rolnictwie.

Strefa Rozwoju Obszarów Wiejskich przybliża odwiedzającym wszelkie zagadnienia związane z dziedzictwem kulturowym i tradycjami polskiej wsi.

W Strefie Odnawialnych Źródeł Energii można dowiedzieć się niemal wszystkiego na temat nowoczesnych technologii związanych z magazynowaniem, wytwarzaniem i oszczędzaniem energii.

Bogata kolekcja roślin zielarskich i tradycyjnych odmian drzew owocowych, konsultacje z ekspertami oraz możliwość wymiany wiedzy i dyskusji z producentami technologii i rozwiązań – wszystkie te atrakcje znajdują się w Strefie Ogrodnictwa.

Każdy miłośnik pszczół i pasjonat pszczelarstwa znajdzie coś dla siebie w Strefie Pszczelarstwa. To przestrzeń z najnowszymi technologiami stosowanymi w pszczelarstwie, w której można porozmawiać ze specjalistami w tej dziedzinie.

Instytuty naukowo-badawcze, Ośrodki Doradztwa Rolniczego oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie – Oddział w Radomiu przedstawiają swoją ofertę w Strefie Nauki i Doradztwa.

W Strefie Miasteczko Bazarkowe zwiedzający mogą skosztować regionalnych produktów oraz podziwiać wyroby ludowego rękodzieła.

Na zainteresowanych myślistwem i łowiectwem czeka Strefa Myślistwa i Łowiectwa, w której można spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku i broni laserowej.

Szeroka oferta Strefy Poznaj Podkarpackie została przygotowana przez lokalne samorządy i flagowe firmy oraz instytucje reprezentujące ten region. Tutaj, w 21 stoiskach wystawcy promują liczne atrakcje turystyczne i kulturowe wszystkich powiatów woj. podkarpackiego oraz proponują degustację regionalnych potraw.

Niewątpliwie jedną ze smaczniejszych stref jest Strefa Gospodarstw Ekologicznych. W ofercie znajdujących się tam stoisk jest szeroki wybór produktów ekologicznych, m.in. warzywa, owoce, pieczywo, nabiał, wyroby zbożowe, soki, herbaty oraz przetwory.

Zaproszenie na VI Krajowe Dni Pola

Dzisiaj odbyła się też krótka ceremonia przekazania statuetki kolejnemu organizatorowi Krajowych Dni Pola w 2025 roku.

– Piękna wystawa, wspaniałe spotkania i bardzo dobre rozmowy. Poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko – podkreślił minister Czesław Siekierski przekazując statuetkę Andrzejowi Karniszewskiemu dyrektorowi Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.

– Serdecznie zapraszam na VI Krajowe Dni Pola, które odbędą się w 2025 roku w Bratoszewicach – powiedział dyrektor ODR, odbierając statuetkę.

Spotkanie z dyrektorami ośrodków doradztwa rolniczego

Rola doradztwa jest niezwykle ważna. Doradcy wspomagają rolników w wypełnianiu wniosków o pozyskanie środków z Unii Europejskiej i z budżetu krajowego. Udzielą informacji w zakresie nawożenia, ekologii, ochrony roślin, płatności bezpośrednich czy też innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie.

– Rozwój nowoczesnych technik i technologii oraz zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej wymagają stałego dokształcania i śledzenia nowości oraz innowacji. Wsparcie rolników w tym procesie to właśnie rola doradców rolnych – zaznaczył minister Czesław Siekierski.

Podczas spotkania szef resortu rolnictwa odniósł się do Zielonego Ładu.

– Zielony Ład jest potrzebny, ale musi uwzględniać specyfikę rolnictwa. Powinien to być Rolniczy Zielony Ład, ponieważ rolnicy wiedzą, jak przestrzegać zasad dobrego gospodarowania, wiedzą na czym polega dobrostan przyrody, zwierząt, roślin i nie trzeba ich zarzucać instrukcjami z Unii Europejskiej. Przy przeglądzie Zielonego Ładu i wypracowaniu nowych jego zasad potrzebna jest współpraca zarówno z rolnikami, jak i doradcami rolnymi – podkreślił minister Siekierski.

XXV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Wystawa Maszyn

Równolegle z V Krajowymi Dniami Pola odbywa się także XXV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych. To wydarzenie wpisało się już w kalendarz rolniczych wystaw i każdego roku przyciąga wielu zainteresowanych tą tematyką.

– Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi stara się wspierać hodowców, szczególnie zwracamy uwagę na zachowanie ras rodzimych, ponieważ nie są one tak wydajne jak nowe. Zachowanie tych starych ras jest bardzo ważne, ponieważ stanowią one nieocenione zasoby genetyczne i są efektem wieloletniej pracy hodowlanej, czasami kilku pokoleń – powiedział minister Czesław Siekierski.

Dziś ogłoszone zostały wyniki wystawy. Czempionaty i wiceczempionaty właścicielom najlepszych zwierząt wręczał minister Czesław Siekierski.

– Gratuluję wszystkim wyróżnionym wspaniałych wyników. Efekty waszej pracy najlepiej świadczą o tym, jak polscy rolnicy dbają o dobrostan zwierząt – podkreślił minister Czesław Siekierski.

 

 

Źródło informacji: komunikat prasowy MRiRW

 

 

 

 

Posty powiązane

error: Content is protected !!