Scroll Top
Minister Robert Telus podczas wystąpienia (fot. MRiRW)

Minister Robert Telus podczas wystąpienia (fot. MRiRW)

Minister Robert Telus podczas wystąpienia (fot. MRiRW)

MRiRW: Polski kapitał działa z korzyścią dla wszystkich

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus gościł wczoraj (29.09.2023 r.) w Cukrowni Dobrzelin należącej do Krajowej Grupy Spożywczej.

– To, że mamy Krajową Grupę Spożywczą, to jest wielka wartość dla Polski – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Zwrócił przy tym uwagę, że był taki moment w naszej historii, że wszystko co się dało prywatyzowano, sprzedawano, że nie było potrzebne.

– Dziś widzimy jaka to jest wartość, że mamy nasze, polskie, że udało się utrzymać niektóre strategiczne firmy, a cukrownie, grupa spożywcza to są firmy strategiczne – stwierdził minister.

Jako przykład dobrego współdziałania szef resortu rolnictwa podał właśnie współpracę pomiędzy plantatorami buraka cukrowego a cukrownią.

– Musimy iść w kierunku odtworzenia polskiego przetwórstwa i polskiego handlu – podkreślił minister Robert Telus.

Znaczenie Krajowej Grupy Spożywczej

Uczestniczący w wizycie w Cukrowni Dobrzelin prezes Krajowej Grupy Spożywczej Marek Zagórski podziękował plantatorom buraka cukrowego i wszystkim współpracującym z KGS za bardzo dobrą współpracę. Poinformował przy okazji, że z KGS współpracuje ponad 13 tysięcy plantatorów, a łącznie współpracownikami jest kilkadziesiąt tysięcy rolników.

– Cieszę, że jesteśmy tutaj dzisiaj, że była grupa ludzi, którzy nie pozwolili na sprzedaż wszystkich polskich cukrowni – powiedział minister Robert Telus po wizycie w zakładzie.

– Na pewno spółka Krajowa Grupa Spożywcza będzie się jeszcze rozwijać. Ten model, w którym plantatorzy mają też swój udział i zysk jest również dzielony z nimi, będziemy  chcieli wprowadzić do innych branż, np. owoców miękkich – powiedział szef resortu rolnictwa.

– To jest nasz model, który pokazuje, że polski kapitał działa z korzyścią dla wszystkich, i dla firmy, i dla plantatorów, i dla bezpieczeństwa żywnościowego Polaków – dodał minister.

Minister zwrócił uwagę, że spółki należące do skarbu państwa muszą uczestniczyć w stabilizacji sytuacji rynkowej.

Odbudowa handlu

Szef resortu rolnictwa zwrócił również uwagę, że konieczne jest nie tylko odbudowanie polskiego przetwórstwa, ale również polskiego handlu.

– Krajowa Grupa Spożywcza musi iść także w stronę budowy polskiej sieci – podkreślił minister Robert Telus.

– To będzie cały łańcuch żywnościowy od pola do stołu, nasz polski. To jest bardzo ważne – dodał szef resortu rolnictwa.

Skup kukurydzy

Prezes KGS Marek Zagórski zapowiedział wejście biznesowe spółki w skup kukurydzy. Przedstawił podstawowe zasady skupu, który ma się rozpocząć 2 października br.

– To jest kolejny przykład odpowiedzialnego działania na rzecz stabilizowania sytuacji rynkowej – podkreślił minister Robert Telus.

 

 

Źródło informacji: gov.pl/MRiRW

Posty powiązane

error: Content is protected !!