Scroll Top
organizacja tryby zegar biznes

Czy wprowadzono już wszystkie zmiany, jakie jesienią czekają MRiRW?
Fot. Gerd Altmann z Pixabay

Czy wprowadzono już wszystkie zmiany, jakie jesienią czekają MRiRW?
Fot. Gerd Altmann z Pixabay

MRiRW „posprzątane”?

Nie doczekaliśmy się audytów „na otwarcie” po zmianie ekipy w MRiRW. Kilka ostatnich decyzji ministra rolnictwa może jednak świadczyć, że „się rozejrzał” po resorcie.

Audyty w MRiRW zapowiadano – jednak nie zrealizowano tych zapowiedzi, a przynajmniej nic o wyciągniętych wnioskach nie świadczy.

Czytaj też:

Audyt? Jaki audyt?

Teraz premier zapowiada od kilku dni rozliczające („z czynów i błędów”) rozmowy z niektórymi ministrami (i „grupami społecznymi”, mającymi „coś” do owych przedstawicieli rządu), a wcześniej zapowiadał jesienną reorganizację resortów. Nic dziwnego – po dziewięciu miesiącach oczekiwań jakieś efekty wykonanych czynności zwykle już bywają…

Redukcja czy wymiana?

Na początku sierpnia Kancelaria Premiera Rady Ministrów poinformowała o zmniejszeniu zatrudnienia od 15 października 2023 o 168 osób – z 993 do 825 osób.

„Łącznie w tym czasie z KPRM rozstało się 290 osób (co daje 30%), a w tym czasie zatrudnione zostały 122 osoby” – podano, nie określając jednak, z czyjej (i jak wysoko płatnej) pracy zrezygnowano. Podkreślono tylko, że w Departamencie Przygotowania i Sprawowania Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, funkcjonującym czasowo do końca 2025 roku, obecnie zatrudnione są 32 osoby.

Czy zmiany sięgnęły ministerstw?

Reorganizacja czy dezorganizacja?

A co dzieje się w Ministerstwie Rolnictwa? W końcu sierpnia minister Czesław Siekierski zlikwidował siedem – tworzonych od 2021 do lipca 2023 – zespołów działających w MRiRW, powoływanych z zamiarem pomocy ministrowi:

1) Zespół do spraw ubezpieczeń w rolnictwie;

2) Zespół do spraw ułatwiania eksportu artykułów rolno-spożywczych wymagających certyfikatu halal na rynki muzułmańskie;

3) Zespół do spraw opracowania i wdrożenia systemu certyfikacji polskiej żywności najwyższej jakości (PQF);

4) Grupę roboczą do spraw przygotowania programu operacyjnego dla sektora rybackiego w ramach perspektywy finansowej na lata 2021–2027;

5) Zespół do spraw informatyzacji realizacji zadań przez Inspekcję Weterynaryjną;

6) Zespół do spraw roślin zielarskich;

7) Zespół do spraw opracowania propozycji zmian ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi.

Próżno szukać omówienia efektów ich działalności. Czy w ogóle działały?

Bez wątpienia miały nad czym pracować. Np. zespół do spraw ubezpieczeń – powołany 19 czerwca 2020 przez odchodzącego już wówczas ministra J.K. Ardanowskiego – miał za zadanie:

1) przeprowadzenie przeglądu funkcjonowania systemu ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich oraz przedstawienie opinii dotyczącej funkcjonowania tego systemu;

2) opracowanie propozycji rozwiązań mających na celu wprowadzenie ewentualnych zmian w systemie ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, w szczególności zapewniających stabilność produkcji rolniczej oraz przygotowanie w tym zakresie propozycji ewentualnych zmian w ustawie z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich Skarbu Państwa oraz ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa.

Zespół nie zdołał jednak przedstawić żadnych propozycji systemowych „rozwiązań” czy „zmian”, choć PiS zapowiadało reorganizację systemu ubezpieczeń, przejmując w 2015 roku władzę.

Pomocniczość zespołu wobec ministra okazała się więc iluzoryczna. Podobnie jak zespołu mającego przygotować propozycje zmian ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi – zespół przestaje działać, a problemy są wciąż „w opracowaniu”. Czy likwidacja zespołu przybliży ich rozwiązanie? Trzeba wątpić, praca będzie jednak najwyraźniej przeorganizowana. Nie powinno to jednak prowadzić do prze-rostu, a do prze-miany…

Jakie „organy pomocnicze” będą działać wokół ministra?

Trochę wcześniej przed zarządzeniem likwidującym siedem zespołów minister powołał „Zespół do spraw innowacji w programie Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021–2027”. Ma przygotowywać „ocenę analizy naukowej operacji” i składać się z kandydatów zgłoszonych przez uczelnie, instytuty badawcze lub jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk. Tej samej dziedziny dotyczy niedawne powołanie „Komitetu do spraw wyboru lokalnych strategii rozwoju w programie Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021–2027 oraz ustalenia regulaminu tego Komitetu”.

Jak na razie – nie wiadomo, żeby minister powołał inne zespoły. Żadnego zarządzenia w tej sprawie nie ma.

Jest jednak nowy pełnomocnik ministra rolnictwa – do spraw Żuław Wiślanych, ma zająć się rewitalizacją tego obszaru. Trzeba też odnotować zniesienie Komitetu Monitorującego Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013, oczywiste 10 lat po upływie terminu tamtego PROW.

Czy to już wszystkie zmiany, jakie jesienią czekają MRiRW? Czy jest gotowe do pracy?…

 

 

Posty powiązane

error: Content is protected !!