Minister Czesław Siekierski podczas uroczystości otwarcia Dni Pola (ODR w Minikowie), gov.pl
Minister Czesław Siekierski podczas uroczystości otwarcia Dni Pola (ODR w Minikowie), gov.pl
MRiRW: W jakim kierunku powinniśmy pójść
– To tego typu ośrodki, jak Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie i rolnicy tej klasy, jak na Kujawach i Pomorzu, wyznaczają kierunki rozwoju rolnictwa – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas uroczystości otwarcia Kujawsko-Pomorskich Dni Pola w minikowie.
– Czas pandemii pokazał, że na tym globalnym rynku nie wszystko można tak prosto kupić i sprzedać – stwierdził minister.
– Okazało się, że przerwane zostały łańcuchy dostaw i nie wszystko można było płynnie dostarczać. Do tego doszły nowe wyzwania związane z konfliktami zbrojnymi, ze zmianami klimatu – dodał.
Przegląd WPR
– To wszystko sprawia, że nadszedł czas na przegląd całej Wspólnej Polityki Rolnej – podkreślił minister Siekierski.
Stwierdził jednocześnie, że potrzebna jest rozmowa o tym, w jakim kierunku powinno rozwijać się unijne rolnictwo.
– Dorobek naszej dyskusji, naszego dialogu chcemy przenieść na forum Unii Europejskiej – powiedział szef resortu rolnictwa.
Minister przypomniał, że jesteśmy po wyborach europejskich i dopiero konstytuuje się unijny parlament, że są rozpoczęte procesy powoływania Komisji Europejskiej, a od stycznia 2025 roku Polska obejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej.
– Chcemy wnieść swoje przemyślenia, swój dorobek, to jak widzimy przyszłą Wspólną Politykę Rolną, bo obecna perspektywa finansowa obowiązuje do roku 2027, a od roku 2028 będziemy mieli nową perspektywę finansową – podkreślił minister.
Analiza protestów
Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że protesty rolników wynikały przede wszystkim z bardzo niskiej opłacalności produkcji rolnej.
– Bardzo trudny był rok 2023, który charakteryzował się wysokimi cenami środków do produkcji rolnej, wysokimi cenami energii elektrycznej, wysoką inflacją i jednocześnie bardzo niskimi cenami za produkty rolne – stwierdził minister.
Podkreślił przy tym, że ceny zbóż kształtowane są na giełdach światowych. W ostatnich latach te ceny zostały w sposób istotny zakłócone przez nadmierny eksport zboża z Rosji.
– Wynikało to z tego, że Rosja mająca znaczne nadwyżki gazu wskutek embargo, przeznaczyła znaczne jego ilości na produkcję nawozów, co przy preferencjach dla zewnętrznego kapitału i określonych wymogach przyczyniło się do wyraźnego wzrostu produkcji zbóż, ale także wieprzowiny oraz drobiu – ocenił minister Czesław Siekierski.
Dodał przy tym, że mając tak duże nadwyżki, Rosja weszła na światowe rynki z bardzo niskimi cenami, co miało oczywiście bardzo duży wpływ na ceny na całym świecie, w tym w Polsce.
Zielony Ład
Minister zwrócił również uwagę, że do destabilizacji rynków przyczyniły się też sprawy związane z wojną w Ukrainie i nadmiernym importem zbóż z tego kraju oraz kwestie związane z Zielonym Ładem.
– Zielony Ład został zaproponowany i przyjęty ponad dwa lata temu przez poprzedni rząd, który się często szczycił tym, że proponuje nowe rozwiązania związane z Zielonym Ładem dla rolnictwa w Europie – przypomniał minister.
– Ale ten Zielony Ład nie został skonsultowany z rolnikami – zaznaczył szef resortu rolnictwa.
Poinformował jednocześnie, że izby rolnicze złożyły ponad 350 poprawek do Planu Strategicznego, ale poprzedni rząd i ówczesne kierownictwo ministerstwa ich nie uwzględniły.
– Dlatego Zielony Ład stał się obciążeniem dla rolników i przyczynił się do protestów – podkreślił minister Siekierski.
Szeroka oferta Dni Pola w Minikowie
Kujawsko-Pomorskie Dni Pola organizowane są przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie wspólnie z Politechniką Bydgoską im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.
Prezentowana jest tu bogata oferta firm zaopatrujących polskie rolnictwo w środki do produkcji polowej. Jest tu ponad 500 obiektów demonstracyjnych, w tym blisko 400 odmian roślin uprawnych. W Minikowie podczas Dni Pola odbywa się także praktyczna prezentacja działania nawozów, środków ochrony roślin, preparatów mikrobiologicznych i innych mających wpływ na jakość i wielkość plonów.
Kujawsko-Pomorskie Dniach Pola odbywają się razem z Międzynarodowymi Targami Rolno-Przemysłowymi AGRO-TECH i Regionalną Kujawsko-Pomorską Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
Źródło informacji: komunikat prasowy MRiRW