Scroll Top
ONZ

Nie na wszystkie tematy mówi MSZ.
Fot. Pixabay


Nie na wszystkie tematy mówi MSZ.
Fot. Pixabay


MSZ nic nie wie i nic nie może w sprawie Mercosur

Grupie posłów wydawało się, że jest inaczej – i zadali pytanie „w sprawie działań ministra Radosława Sikorskiego w przedmiocie umowy UE-Mercosur”.

Pytali:

W związku z wypowiedzią Pana Ministra podczas briefingu prasowego po spotkaniu szefów dyplomacji Polski, Francji, Włoch, Niemiec i Hiszpanii, proszę o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Czy temat umowy UE-Mercosur był poruszany podczas tego spotkania? Jeśli tak, to w jakiej formie oraz w jakim gronie? Proszę o udostępnienie notatek służbowych lub innych materiałów odnoszących się do przebiegu spotkania.
  2. Jakie było stanowisko Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakresie tej umowy? Czy MSZ jest przeciwne jej zawarciu podobnie jak MRIRW?
  3. W jaki sposób odnieśli się do stanowiska Polski szefowie dyplomacji Francji, Włoch, Niemiec i Hiszpanii?
  4. Podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 19.11.2024 r. jeden z sekretarzy stanu w MRiRW powiedział, że temat umowy UE-Mercosur był przez Pana Ministra także omawiany z Pana niemieckim odpowiednikiem. Jaki był wynik tej rozmowy? Czy Pan jako przedstawiciel Polski wyraził stanowczy sprzeciw rządu RP wobec forsowania przez Niemców tej umowy?
  5. Jak Pan Minister ocenia plany Komisji Europejskiej, aby rozdzielić umowę UE-Mercosur na dwie części, aby doprowadzić do szybszego jej zawarcia? Czy MSZ wyrażał na forum UE swoje stanowisko w tej sprawie? Jeśli tak, proszę o informację podczas jakich posiedzeń ten temat był poruszany oraz jakie to było stanowisko?”

MSZ nie wie nic

Jak wynika z odpowiedzi podpisanej 6 grudnia przez Władysława Teofila Bartoszewskiego – sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – negocjacja umowy z Mercosur leży w kompetencji Ministerstwa Rozwoju i Technologii RP, a podczas bilateralnych lub wielostronnych dyskusji na ten temat przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP prezentują stanowisko wypracowane przez właściwy resort. I nie mają ku temu zbyt częstych okazji – wiceminister Bartoszewski wspomniał o spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Polski i Francji w dn. 19 listopada 2024 r., kiedy to „Szefowie dyplomacji Polski i Francji byli zgodni, że obowiązywanie w Unii Europejskiej podwójnych standardów dla produktów rolnych z Europy i Ameryki Południowej jest nieakceptowalne i niesprawiedliwe”.

Rozmów na ten temat nie toczono z Niemcami.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP nie jest resortem właściwym do oceny pojawiających się propozycji zmian wobec procesu negocjacyjnego Umowy, w tym ew. jej podziału na węższe porozumienia” – stwierdził jeszcze Władysław Teofil Bartoszewski.

W tydzień po udzieleniu tej odpowiedzi na interpelację, czyli 12 grudnia, odbyło się w Berlinie kolejne – po odbytym 19 listopada w Warszawie – spotkanie szefów dyplomacji z Polski, Francji, Włoch, Niemiec i Hiszpanii, a także Wielkiej Brytanii i Ukrainy. Wśród poruszonych tematów nie znalazły się problemy związane z rolnictwem – dyskutowano o zagrożeniu ze strony Rosji, obronności, wsparciu Ukrainy i sytuacji w Syrii.

Spotkania te mają być kontynuowane.

Umowę z Mercosur UE podpisała 6 grudnia:

Parafowano umowę z Mercosur

 

Posty powiązane

error: Content is protected !!