Nie na wszystkie tematy mówi MSZ.
Fot. Pixabay
Nie na wszystkie tematy mówi MSZ.
Fot. Pixabay
MSZ nic nie wie i nic nie może w sprawie Mercosur
Grupie posłów wydawało się, że jest inaczej – i zadali pytanie „w sprawie działań ministra Radosława Sikorskiego w przedmiocie umowy UE-Mercosur”.
Pytali:
W związku z wypowiedzią Pana Ministra podczas briefingu prasowego po spotkaniu szefów dyplomacji Polski, Francji, Włoch, Niemiec i Hiszpanii, proszę o odpowiedź na następujące pytania:
- Czy temat umowy UE-Mercosur był poruszany podczas tego spotkania? Jeśli tak, to w jakiej formie oraz w jakim gronie? Proszę o udostępnienie notatek służbowych lub innych materiałów odnoszących się do przebiegu spotkania.
- Jakie było stanowisko Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakresie tej umowy? Czy MSZ jest przeciwne jej zawarciu podobnie jak MRIRW?
- W jaki sposób odnieśli się do stanowiska Polski szefowie dyplomacji Francji, Włoch, Niemiec i Hiszpanii?
- Podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 19.11.2024 r. jeden z sekretarzy stanu w MRiRW powiedział, że temat umowy UE-Mercosur był przez Pana Ministra także omawiany z Pana niemieckim odpowiednikiem. Jaki był wynik tej rozmowy? Czy Pan jako przedstawiciel Polski wyraził stanowczy sprzeciw rządu RP wobec forsowania przez Niemców tej umowy?
- Jak Pan Minister ocenia plany Komisji Europejskiej, aby rozdzielić umowę UE-Mercosur na dwie części, aby doprowadzić do szybszego jej zawarcia? Czy MSZ wyrażał na forum UE swoje stanowisko w tej sprawie? Jeśli tak, proszę o informację podczas jakich posiedzeń ten temat był poruszany oraz jakie to było stanowisko?”
MSZ nie wie nic
Jak wynika z odpowiedzi podpisanej 6 grudnia przez Władysława Teofila Bartoszewskiego – sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – negocjacja umowy z Mercosur leży w kompetencji Ministerstwa Rozwoju i Technologii RP, a podczas bilateralnych lub wielostronnych dyskusji na ten temat przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP prezentują stanowisko wypracowane przez właściwy resort. I nie mają ku temu zbyt częstych okazji – wiceminister Bartoszewski wspomniał o spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Polski i Francji w dn. 19 listopada 2024 r., kiedy to „Szefowie dyplomacji Polski i Francji byli zgodni, że obowiązywanie w Unii Europejskiej podwójnych standardów dla produktów rolnych z Europy i Ameryki Południowej jest nieakceptowalne i niesprawiedliwe”.
Rozmów na ten temat nie toczono z Niemcami.
„Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP nie jest resortem właściwym do oceny pojawiających się propozycji zmian wobec procesu negocjacyjnego Umowy, w tym ew. jej podziału na węższe porozumienia” – stwierdził jeszcze Władysław Teofil Bartoszewski.
W tydzień po udzieleniu tej odpowiedzi na interpelację, czyli 12 grudnia, odbyło się w Berlinie kolejne – po odbytym 19 listopada w Warszawie – spotkanie szefów dyplomacji z Polski, Francji, Włoch, Niemiec i Hiszpanii, a także Wielkiej Brytanii i Ukrainy. Wśród poruszonych tematów nie znalazły się problemy związane z rolnictwem – dyskutowano o zagrożeniu ze strony Rosji, obronności, wsparciu Ukrainy i sytuacji w Syrii.
Spotkania te mają być kontynuowane.
Umowę z Mercosur UE podpisała 6 grudnia: