Scroll Top
bażant

Jakie zmiany w prawie łowieckim są potrzebne?
Fot. Mabel Amber z Pixabay

Jakie zmiany w prawie łowieckim są potrzebne?
Fot. Mabel Amber z Pixabay

Myśliwi niechętni planowanym zmianom w prawie łowieckim. A rolnicy?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) planuje zmiany w prawie łowieckim – podaje Prawo.pl.

Według serwisu niektóre z propozycji nowych przepisów dotyczą: objęcia części gatunków ptaków zakazem polowań, ograniczenie polowań zbiorowych w niektórych okresach i zmiany w zasadach stosowania noktowizji podczas łowów.

Prawo.pl informuje, że – jak zapowiedział Mikołaj Dorożała, podsekretarz stanu, główny konserwator przyrody w Ministerstwie Klimatu i Środowiska – przy MKiŚ powstanie zespół ds. reformy gospodarki łowieckiej, w którym mają znaleźć się myśliwi, przedstawiciele strony społecznej oraz naukowcy.

Motorem zmian ma być m.in. realizacja postulatu koalicji Niech Żyją! dotyczącego ochrony części dzikich ptaków w Polsce – czytamy w Prawo.pl. Aktywiści apelują o wprowadzenie moratorium na polowania na wszystkie ptaki znajdujące się na liście gatunków łownych w Polsce.

– Polowania na ptaki są okrutną tradycją, która obecnie jest silnie kwestionowana społecznie. Polowania te są okrutne i niepotrzebne, co więcej – szkodzą całym wrażliwym ekosystemom wodno-błotnym i wielu innym gatunkom ptaków, w tym chronionym i zagrożonym – tłumaczy Izabela Kałucka, biolożka, prezeska Fundacji Niech Żyją!, na łamach Prawo.pl.

Pomysł moratorium krytykują myśliwi. – Moratorium na ptaki jest niezrozumiałe. W Europie są 82 gatunki ptaków łownych, w Niemczech – 30, a w Polsce – 13, które nie są zagrożone – mówi Wacław Matysek, rzecznik Polskiego Związku Łowieckiego.

Ministerstwo rozważa też zmiany w polowaniach na dziki, które prowadzone są obecnie bez żadnych okresów ochronnych. Mają też zostać wprowadzone ograniczenia w polowaniach zbiorowych – informuje Prawo.pl.

Według Prawo.pl MKiŚ rozważa też ograniczenie możliwości polowania z noktowizją. Taką możliwość wprowadzono w związku z rozprzestrzeniającym się ASF (afrykański pomór świń). Zdaniem Mikołaja Dorożały noktowizja mogłaby być dopuszczona między czerwcem a końcem sierpnia, kiedy trwają żniwa, a rolnicy zgłaszają szkody. Ten pomysł ostro krytykują myśliwi.

– Optoelektronika służy bezpieczeństwu wykonywania polowania. Dzięki noktowizji i termowizji myśliwi odróżniają gatunki, polując po zmroku – mówi Wacław Matysek w portalu Prawo.pl.

 

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Posty powiązane

error: Content is protected !!