Scroll Top
euro przybicie

Kary administracyjne określone w rozporządzeniu będą stosowane w odniesieniu do kontroli przeprowadzanych na podstawie wniosków o płatność składanych od dnia 15 marca 2024 r.
Fot. Gerd Altmann z Pixabay

Kary administracyjne określone w rozporządzeniu będą stosowane w odniesieniu do kontroli przeprowadzanych na podstawie wniosków o płatność składanych od dnia 15 marca 2024 r.
Fot. Gerd Altmann z Pixabay

Najpierw zmiany w normach teraz w punktach i karach za niezgodność

MRiRW przygotowało zmianę przepisów określających naruszenia w zakresie norm GAEC 4, GAEC 7 oraz GAEC 8, tak aby odnosiły się do norm dobrej kultury rolnej określonych w przepisach krajowych.

Rolników nieprzestrzegających norm i wymogów warunkowości czeka redukcja płatności.

Zmiany są wprowadzane w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 5 lipca 2023 r. w sprawie liczby punktów, jaką przypisuje się stwierdzonej niezgodności, oraz procentowej wielkości kary administracyjnej w zależności od liczby punktów przypisanych stwierdzonym niezgodnościom (Dz. U. poz. 1382 i 2022).

„Zmiany zaproponowane w projektowanym rozporządzeniu wynikają z konieczności dostosowania niezgodności do norm określonych w rozporządzeniu w sprawie norm oraz do wymogów podstawowych w zakresie zarządzania wskazanych informacyjnie w Obwieszczeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 marca 2023 r. w sprawie wykazu wymogów podstawowych z uwzględnieniem przepisów krajowych wdrażających przepisy Unii Europejskiej, w których określono te wymogi podstawowe (M.P. poz. 274)” – wyjaśnia MRiRW.

Zmiany dotyczące normy GAEC 4 wynikają z rozszerzenia definicji nawozów w rozporządzeniu w sprawie norm o każdą inną substancję zawierającą związek lub związki azotu wykorzystywane rolniczo w celu zwiększenia wzrostu roślinności. Naruszenia w zakresie normy GAEC 4 uzupełnione zostały o te substancje.

W związku z uproszczeniami normy GAEC 7 Zmianowanie i dywersyfikacja upraw na gruntach ornych – polegającymi na umożliwieniu rolnikom wyboru realizacji normy GAEC 7 za pomocą tylko zmianowania – należy dostosować brzmienie naruszenia do obowiązujących przepisów. Ponadto, gdy stwierdzone zostanie więcej niż jedno naruszenie w ramach niezgodności, tej niezgodności przypisuje się liczbę punktów przypisaną naruszeniu, któremu przypisano najmniejszą liczbę punktów, a w przypadku równej liczby punktów – liczbę punktów przypisaną jednemu z tych naruszeń.

Ponieważ usunięto pierwszy z wymogów w ramach normy GAEC 8, dotyczący obowiązku przeznaczenia co najmniej 4% gruntów ornych na obszary lub obiekty nieprodukcyjne, uchylono niezgodności w tym zakresie.

Dodano też niezgodności w zakresie niewłaściwego przechowywania komunalnych osadów ściekowych.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

„Proponowany termin wejścia w życie rozporządzenia jest związany z tym, że rolnicy ubiegający się m.in. o płatności bezpośrednie są obowiązani do przestrzegania warunkowości. Kary administracyjne określone w rozporządzeniu będą stosowane w odniesieniu do kontroli przeprowadzanych na podstawie wniosków o płatność składanych od dnia 15 marca 2024 r. Na podstawie rozporządzenia, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opracowuje wewnętrzne procedury kontrolne, w tym listy kontrolne, zgodnie z którymi będzie przeprowadzana kontrola na miejscu w gospodarstwie rolnika ubiegającego się m.in. o płatności bezpośrednie” – uzasadnia ministerstwo.

Wymogom warunkowości podlegają rolnicy posiadający gospodarstwa powyżej 10 ha użytków rolnych – jest ich ok. 300 tys., kontrole na miejscu obejmują co najmniej 1% beneficjentów.

Posty powiązane

error: Content is protected !!