Scroll Top
pszczelarze - duży i mały

W ramach interwencji I.6.2 oraz I.6.4 - pomoc przysługuje w pełnej wysokości i w pierwszej kolejności młodym pszczelarzom.
Fot. Michael Strobel z Pixabay

W ramach interwencji I.6.2 oraz I.6.4 - pomoc przysługuje w pełnej wysokości i w pierwszej kolejności młodym pszczelarzom.
Fot. Michael Strobel z Pixabay

Ograniczona pomoc dla pszczelarzy nabór od 24 października 2024

Rusza kolejny rok pomocy dla pszczelarzy, realizowanej na podstawie Planu Strategicznego dla WPR. Ograniczono możliwość otrzymania wsparcia w ramach dwóch interwencji.

Nabór potrwa do 22 listopada 2024 r. wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.

Zasady pomocy dla pszczelarzy w PS dla WPR:

Jaka pomoc dla pszczelarzy według Planu Strategicznego dla WPR?

Jak podaje ARiMR, w tym roku nastąpiło kilka zmian w zasadach przedzielania pieniędzy.

Zasady tegorocznego wsparcia reguluje: „Regulamin naborów wniosków o przyznanie pomocy finansowej dla interwencji w sektorze pszczelarskim (I.6.1-I.6.7) na rok pszczelarski 2025 w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027”.

Spadek refundacji i dodatkowe wymagania

Zmniejszenie refundacji dotyczy wsparcia na „Inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych (I.6.2)” i „Ułatwienie prowadzenia gospodarki wędrownej (I.6.4)” – teraz refundacja wyniesie do 50 proc. kosztów netto (w poprzednim naborze było to do 60 proc.).

Kolejna zmiana wprowadza dodatkowe wymagania. Młodzi pszczelarze będą górą, a ci powyżej 40 r.ż. mogą w ogóle nie dostać pomocy – jak podano w Regulaminie (WOPP to wniosek o przyznanie pomocy):

„W ramach interwencji I.6.2 oraz I.6.4 – pomoc przysługuje w pełnej wysokości i w pierwszej kolejności młodym pszczelarzom, tj. tym którzy:

1) mają nie więcej niż 40 lat w dniu złożenia WOPP oraz,

2) prowadzą działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół (Apis mellifera), wpisaną do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy zakaźnej w sposób nieprzerwany nie krócej niż 3 lata, albo,

3) mają wykształcenie średnie branżowe w zawodzie technik pszczelarz lub zasadnicze zawodowe/zasadnicze branżowe w zawodzie pszczelarz”.

Natomiast „Pszczelarzom, którzy mają nie więcej niż 40 lat w dniu złożenia WOPP, ale nie posiadają odpowiedniego doświadczenia albo wykształcenia lub mają więcej niż 40 lat w dniu złożenia WOPP, pomoc zostanie przyznana, o ile będą dostępne środki w ramach limitu dla danej interwencji po uwzględnieniu środków przysługujących dla młodych pszczelarzy.”

Przewidziano też, że w przypadku, jeśli kwoty wynikające ze złożonych wniosków będą wyższe od dostępnych środków finansowych, pomoc finansowa dla pszczelarzy zostanie obliczona przy zastosowaniu redukcji.

Z wyjątkiem interwencji I.6.6 przy udzielaniu pomocy nie stosuje się kryteriów wyboru operacji i nie ma zastosowania określanie minimum punktowego za dane kryterium.

Niezbędne aktualne informacje o liczbie pni

W Regulaminie podano:

„Liczbę pni pszczelich poszczególnych pszczelarzy weryfikuje się na podstawie dokumentów złożonych do ARiMR na potrzeby uzyskania pomocy w ramach interwencji w sektorze pszczelarskim, tj. złożonych wraz z WOPP bądź na podstawie dokumentów złożonych w związku z wnioskowaniem o udzielenie pomocy dla pszczelarzy do przezimowanych rodzin pszczelich (nabór 2024). Jeżeli pszczelarz nie brał udziału w pomocy do przezimowanych rodzin pszczelich bądź liczba pni pszczelich uległa zmianie, wymagane jest złożenie aktualnego zaświadczenia wydanego przez powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce prowadzenia pasieki o wpisaniu pszczelarza do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy zakaźnej oraz o liczbie pni pszczelich.”

W przypadku rozbieżności agencja przyjmie jako aktualną niższą liczbę pni.

ARiMR rozpatruje WOPP w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia zakończenia naboru.

Posty powiązane

error: Content is protected !!