© Unia Europejska, 2024
© Unia Europejska, 2024
Ośmiu zwycięzców trzeciej edycji nagród EU Organic Awards
Wczoraj, z okazji Dnia Produktów Ekologicznych UE 2024, Komisja Europejska ogłosiła zwycięzców trzeciej edycji nagród UE w kategorii Produktów Ekologicznych.
Tegoroczni zwycięzcy podążają za wysokimi standardami ustalonymi przez swoich poprzedników i prezentują zrównoważone i inspirujące projekty w całym europejskim łańcuchu wartości ekologicznych. Zwycięskie projekty – i ludzie za nimi stojący – pokazują, w jaki sposób rolnictwo ekologiczne i produkcja mogą tworzyć innowacyjne łańcuchy wartości i generować nowe możliwości zatrudnienia na obszarach wiejskich.
Zwycięzcami edycji 2024 nagród EU Organic Awards zostali:
Najlepszy ekologiczny rolnik (kobieta): Reinhilde Frech-Emmelmann w Austrii. Pani Frech-Emmelmann założyła ReinSaat GmbHw 1998 r. na biodynamicznej farmie Demeter w St. Leonhard am Hornerwald, Dolna Austria. Gospodarstwo specjalizuje się w organicznych nasionach wolnych od GMO, z ponad 800 odmianami odpornymi na nasiona, promując bioróżnorodność i zrównoważone rolnictwo w całej Europie.
Najlepszy ekologiczny rolnik (mężczyzna): Benny Schöpf w Niemczech. Pan Schöpf jest głównym producentem warzyw w Kartoffelkombinat, największej spółdzielni rolniczej wspieranej przez społeczność w Niemczech. Gospodarstwo dostarczające ekologiczne warzywa co tydzień do 2300 gospodarstw domowych stawia na uczciwe warunki pracy i zrównoważone praktyki, promując alternatywny system gospodarki rolnej.
Najlepszy region ekologiczny: w południowej części Savo w Finlandii. Południowa część Savo zbudowała silną kulturę rolnictwa ekologicznego dzięki 40-letniej współpracy rolników, badaczy i władz lokalnych. Z 200 gospodarstwami ekologicznymi region promuje zrównoważone praktyki, zachowując jakość wody i bioróżnorodność, a także jest siedzibą Fińskiego Instytutu Badań Organicznych.
Najlepsze ekologiczne miasto: BioStadt Bremen w Niemczech. Mając ponad 30% gospodarstw certyfikowanych jako ekologiczne, miasto promuje zrównoważone systemy żywnościowe poprzez projekty społecznościowe i innowacyjne inicjatywy rolnicze, dając obywatelom możliwość kierowania lokalnymi zmianami. BioStadt Bremen pracuje nad przekształceniem wszystkich miejskich usług gastronomicznych w szkołach, żłobkach i szpitalach na 100% ekologiczne do 2025 r.
Najlepszy ekologiczny bio-dystrykt: Sörmland Bio-dystrykt w Szwecji. Położony na południe od Sztokholmu Sörmland jest pionierem w rolnictwie ekologicznym od lat 40. XX wieku, łącząc gospodarstwa, przetwórców żywności, restauracje i wiele innych. Dystrykt, który ma 20% ekologicznych gruntów rolnych, promuje lokalne produkty ekologiczne, zrównoważoną turystykę i świadomość korzyści zdrowotnych żywności ekologicznej.
Najlepsze MŚP zajmujące się przetwórstwem żywności ekologicznej to Gino Girolomoni Cooperativa Agricola we Włoszech. Ta spółdzielnia, zlokalizowana w regionie Marche, specjalizuje się w produkcji makaronów ekologicznych, kontynuując misję swojego założyciela, Gino Girolomoni. Posiadając 80 hektarów ekologicznych gruntów rolnych i obiekty zasilane energią odnawialną, produkuje rocznie 9 milionów ton makaronu, wspierając ponad 300 rolników i 60 lokalnych pracowników.
Najlepszy sprzedawca żywności ekologicznej: SAiFRESC w Hiszpanii. Założona przez trzech rolników w 2011 r. firma SAiFRESC przeszła na rolnictwo ekologiczne, rewitalizując rolnictwo w Huerta de Valencia. Posiadając 30 hektarów ziemi ekologicznej, produkują 70 produktów ekologicznych, sprzedając 90% swoich zbiorów lokalnie i ograniczając opakowania. Inicjatywa promuje gospodarkę o obiegu zamkniętym i zapewnia warsztaty edukacyjne na temat rolnictwa ekologicznego.
Najlepsza organiczna restauracja/usługa gastronomiczna: Kalf & Hansen w Szwecji. Założona w 2014 roku przez Rune i Fabiana Kalf-Hansen ta sieć restauracji oferuje 100% organiczną, sezonową kuchnię nordycką. Z dwiema restauracjami, usługami cateringowymi i organicznymi posiłkami w szwedzkich pociągach, Kalf & Hansen stawia na lokalne źródła, zrównoważony rozwój i niedrogie organiczne posiłki, budując silne relacje z lokalnymi producentami.
W tegorocznej edycji z całej UE wpłynęło prawie 100 zgłoszeń, a zostało zakwalifikowanych 24 kandydatów z 11 krajów. Nagrody UE w dziedzinie produktów ekologicznych obejmują 7 kategorii i 8 nagród indywidualnych, uznających innowacyjne, zrównoważone i inspirujące projekty, które znacząco zwiększają wartość produkcji i konsumpcji ekologicznej. Nagrody są organizowane przez Komisję Europejską, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, Europejski Komitet Regionów, COPA-COGECA i IFOAM Organics Europe przy wsparciu Parlamentu Europejskiego i Rady.
Tło
Dzień Rolnictwa Ekologicznego UE został ustanowiony w 2021 r. przez Parlament Europejski, Radę i Komisję Europejską jako nowa inicjatywa mająca na celu celebrowanie i promowanie rolnictwa ekologicznego.
Poprzez produkcję wysokiej jakości żywności o niskim wpływie na środowisko rolnictwo ekologiczne odgrywa zasadniczą rolę w rozwoju zrównoważonego systemu żywnościowego dla UE. Zgodnie z Planem działań UE na rzecz rozwoju produkcji ekologicznej w UE, przyjętym w 2021 r., Komisja pracuje nad dalszym promowaniem korzyści płynących z produkcji ekologicznej. Uruchomienie i obchody Dnia Ekologicznego UE oraz Nagród Ekologicznych UE to dwa konkretne działania mające na celu zwrócenie uwagi na rolnictwo ekologiczne.
Strategiczne plany WPR w obecnej Wspólnej Polityce Rolnej zapewniają również większe wsparcie finansowe – 14,7 mld euro od 2023 r. do 2027 r. – dla rolników z UE przechodzących na rolnictwo ekologiczne i pozostających w nim. Prawie wszystkie państwa członkowskie po raz pierwszy w historii mają teraz kompleksowe strategie produkcji ekologicznej.
W latach 2012–2022 udział całkowitej powierzchni upraw ekologicznych w całkowitej powierzchni użytków rolnych UE wzrósł z 5,9% do szacowanych 10,5%. Stanowi to szacowany wzrost o 7,4 mln hektarów. W ciągu ostatnich kilku lat rynek produktów ekologicznych rozwijał się w zadziwiającym tempie pomimo pewnych wyzwań, w szczególności wysokiej inflacji cen żywności i wzrostu kosztów energii. Całkowita sprzedaż detaliczna produktów ekologicznych w UE wzrosła z 38,6 mld euro w 2019 r. do 45,0 mld euro w 2022 r., osiągając szczyt na poziomie 46,3 mld euro w 2021 r. UE jest drugim co do wielkości rynkiem zbytu produktów ekologicznych, po USA.
Źródło informacji: komunikat prasowy AGRI KE
Czytaj też:
UE nagradza za produkty ekologiczne