Scroll Top
grupa azoty budynek siedziba

Fot. grupaazoty.com

Fot. grupaazoty.com

Państwowa sieć dystrybucji nawozów już jest? Nawozy po 3-4 tys. też?

Azoty Puławy opublikowały cennik nawozów – ceny znacznie spadły. Czy będzie dystrybucja nawozów przez Krajową Grupę Spożywczą?

Jak wynika z odpowiedzi udzielonej na interpelację poselską przez wiceministra Rafała Romanowskiego, działa sieć dystrybucji nawozów przez KGS.

Wiceminister swoją odpowiedź datowaną 22 czerwca oparł na informacjach uzyskanych od ministra aktywów państwowych, który z kolei przedstawił informacje pozyskane od Krajowej Grupy Spożywczej S.A.

Wszystko dlatego, że teraz KOWR nie nadzoruje spółek, które przekazał właśnie do KGS, podległej MAP.

Cóż wiadomo – po przejściu tej długiej drogi pozyskania – ze zdobytych informacji?

Środki produkcji KGS już dostarcza

„Przede wszystkim wynika z nich, że Zarząd Spółki obecnie realizuje sprzedaż rolniczych środków produkcji, w tym nawozów, głównie na potrzeby plantatorów buraka cukrowego, związanych umowami kontraktacji. Sprzedaż odbywa się w siedmiu oddziałach Spółki oraz w dziewięciu punktach sprzedaży detalicznej zlokalizowanych w następujących miejscowościach: Stargard, Malbork, Nakło, Płock, Dobrzelin, Kruszwica, Brześć Kujawski, Krasnystaw i Werbkowice. Plantatorzy mają możliwość zakupu środków do produkcji rolnej na preferencyjnych warunkach i z odroczoną płatnością (w drodze rozliczenia za dostarczone buraki). Zarząd zaznaczył przy tym, że punkty sprzedaży detalicznej prowadzą sprzedaż gotówkową, a zakupów tam mogą dokonywać także rolnicy, którzy nie są plantatorami Spółki” – zapewnił wiceminister rolnictwa. Jak dodał, podobnie dzieje się z zaspokojeniem potrzeb rolników uprawiających zboża, gdyż spółka: „realizując szeroko pojęty proces zakupu rolniczych środków produkcji dla plantatorów buraka cukrowego, zaopatruje przy tym również rolników związanych z Przedsiębiorstwem Zbożowo-Młynarskim „PZZ” w Stoisławiu S.A. i Przedsiębiorstwem Przemysłu Ziemniaczanego Trzemeszno sp. z o.o”.

Nawozy od KGS też są

Podobnie wygląda sprawa zaopatrzenia w nawozy:

„Natomiast w celu pokrycia bieżącego zapotrzebowania na nawozy jednoskładnikowe oraz wieloskładnikowe KGS S.A. dokonuje zakupu bezpośrednio od największych polskich producentów, jak również od mniejszych podmiotów prowadzących sprzedaż pośrednią.

Zakupy realizowane są zgodnie z obowiązującymi w Spółce procedurami przetargowymi. Aktualnie, co istotne, KGS S.A. prowadzi negocjacje w celu zawarcia umowy dystrybucyjnej, dotyczącej zakupu nawozów od spółki Grupa Azoty S.A. oraz spółki Anwil S.A. Nawiązanie takiej współpracy umożliwi pokrycie znacznej części zapotrzebowania plantatorów buraka cukrowego na nawozy. Dodatkowo Zarząd podkreślił, że zgodnie z przyjętą Strategią Rozwoju, Spółka planuje rozbudowę linii zaopatrzenia w rolnicze środki produkcji, przy czym głównym celem pozostaje zaopatrzenie plantatorów buraka cukrowego związanych ze Spółką umowami kontraktacji” – to wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski 22 czerwca 2022 roku.

A co o tym samym minister rolnictwa Henryk Kowalczyk?

Jak wynika z zapowiedzi ministra rolnictwa, ceny nawozów spadną. I to się właśnie dziś stało.

Nawozy potaniały – KGS zadziała?

Najpierw kilka wypowiedzi ministra ze strony internetowej MRiRW.

26 sierpnia:

„Wicepremier Kowalczyk podkreślił, że wspólnie z wicepremierem Jackiem Sasinem przygotowuje pakiet rozwiązań zmierzających do wznowienia produkcji nawozów, zgodnie z decyzją podjętą na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów.”

1 września:

„Wicepremier poinformował również o aktualnej sytuacji na rynku gazu i rynku nawozów. Zapowiedział przedstawienie w najbliższym czasie propozycji rozwiązań w tej kwestii.”

4 września:

„– Jako jedyny kraj w UE zastosowaliśmy dopłaty do nawozów – prawie 4 mln zł. Przygotowujemy kolejne działania, które złagodzą kryzys nawozowy – zapowiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi.”

4 października:

„Szef resortu rolnictwa zapewnił rolników, że trwają prace związane z zapewnieniem akceptowalnych cen nawozów.”

16 października:

„Jest przygotowywane rozporządzenie Komisji Europejskiej w sprawie dozwolonej pomocy publicznej dla producentów nawozów. Wicepremier Kowalczyk dodał, że przy takim dotowaniu cena tony nawozów wahałaby się od 3 do 4 tys. zł. Nawozy byłyby sprzedawane za pośrednictwem Krajowego Holdingu Spożywczego, co pozwoliłoby uniknąć nieuzasadnionego podnoszenia cen przez prywatnych pośredników.

– Obecnie cena nawozów jest szalona z uwagi na braki gazu – przypomniał wicepremier Henryk Kowalczyk. Dodał, że nowe, niższe ceny nawozów mogłyby być stosowane pod koniec listopada.”

Azoty wiedzą lepiej

Dziś Agrochem Puławy – autoryzowany dystrybutor Grupy Azoty – podał cennik hurtowy nawozów, obowiązujący od 18 października.

Produkcję wznowiono tydzień temu.

Więcej:

Grupa Azoty wznawia produkcję

Potaniały – nawet o ponad 700 zł- wszystkie nawozy azotowe:

– Saletra amonowa 34,4% PULAN –kosztuje 3595 zł/t

– PULAN MACRO 32N – 3675 zł/t

– RSM 32% – 3390 zł/t.

Komunikat Grupy Azoty podaje:

„Przy bardzo zmiennych warunkach Grupa Azoty podjęła ryzyko i wznowiła produkcję nawozów. Ceny nawozów azotowych znacząco niższe niż 4000 PLN za tonę, są zgodne z oczekiwaniem rynku i jednocześnie pozwalają na kontynuację opłacalnej produkcji rolnej. Jest to również poziom cen, do którego wielokrotnie nawiązywał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi namawiając rolników do wstrzymania się z zakupami.

W tej chwili to najlepszy czas na zakupy. Sytuacja na rynku gazu może się w każdej chwili zmienić, a produkcja może po raz kolejny zostać wstrzymana lub ograniczona. Przy obecnych, najniższych w Unii Europejskiej cenach nawozów warto już dziś zaopatrzyć się przynajmniej w część nawozów azotowych i NPK niezbędnych do wiosennej aplikacji – mówi Tomasz Hryniewicz, Wiceprezes Zarządu Grupa Azoty S.A., Prezes Zarządu Grupy Azoty Puławy.”

Czy wobec tego wystarczyło wznowić produkcję nawozów, aby doprowadzić do spadku cen nawozów? I czy nie oznacza to przypadkiem, że KGS nie zdążyła stać się dystrybutorem nawozów, a cel jej pośrednictwa został bez niej osiągnięty?

Podobnie działo się już kilka lat temu z KOWR – zapowiadano hurtowe zakupy i dystrybucję dla rolników, ale nic z tego nie wyszło. Powołana spółka celowa Green Lab – Centrum Usług Wspólnych Spółek KOWR – miała za zadanie prowadzenie współpracy spółek podległych KOWR, polegającej na wspólnym zamawianiu na początek paliwa, a potem także innych produktów Orlen. To miał być kolejny etap zapowiadanego w marcu 2019 roku projektu „Razem napędzamy polskie rolnictwo”. Miał być… Czyżby miała nastąpić reaktywacja? Czy zmiana ministerstwa oznacza powtórkę z historii?

Posty powiązane

error: Content is protected !!