Polska żywność na chińskim rynku – podpisanie nowych dokumentów podczas wizyty prezydenta w Chinach
Zniesienie zakazu eksportu mięsa drobiowego z Polski do Chin, to efekt uzgodnień zawartych w dokumentach podpisanych podczas wizyty sekretarza stanu Jacka Czerniaka w Pekinie.
24 czerwca 2024 r. wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Czerniak uczestniczył w delegacji towarzyszącej prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie w rozmowach plenarnych z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem w Pekinie.
Podpisanie dwustronnych protokołów z ChRL
Ważnym elementem spotkania było podpisanie, w obecności głów państw, dokumentów regulujących współpracę pomiędzy Polską i Chinami w zakresie dostępu polskiej żywności do rynku chińskiego.
Wiceminister Czerniak podpisał, w imieniu ministra rolnictwa i rozwoju wsi, memorandum o porozumieniu w sprawie planu pracy w zakresie wyznaczania stref i regionalizacji w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), jak również protokoły dot. warunków eksportu do ChRL dzikich produktów wodnych oraz fasoli.
Na podstawie podpisanych dokumentów:
- zniesiony został zakaz eksportu mięsa drobiowego z Polski do Chin nałożony w styczniu 2020 r. z powodu wystąpienia ognisk HPAI (obwieszczenie Generalnej Administracji Celnej ChRL nr 71/2024); rozpoczął się proces rejestracji zakładów drobiowych zainteresowanych eksportem do ChRL;
- do końca 2024 r. wypracowany zostanie finalny dokument w sprawie uznania przez władze chińskie regionalizacji w zakresie grypy ptaków (regionalizacja zagwarantuje nieprzerwany przebieg eksportu mięsa drobiowego z regionów wolnych od tej choroby);
- zrealizowane zostaną niezbędne procedury techniczne konieczne do rozpoczęcia możliwości wysyłek dzikich produktów wodnych oraz fasoli na rynek chiński.
Wymiana handlowa artykułami rolno-spożywczymi
Chiny to jeden z najważniejszych polskich parterów w handlu rolno-spożywczym wśród krajów Azji Południowo-Wschodniej. W 2023 r. nasz eksport do tego kraju osiągnął wielkość 147,6 mln euro, natomiast w pierwszym kwartale 2024 r. – 35 mln euro. Do Chin sprzedajemy takie produkty jak: produkty mleczne (serwatka, mleko i śmietana), mrożone owoce, czekolada i wyroby czekoladowe, pieczywo cukiernicze, puch i pierze. W ramach działań promocyjnych na rynku chińskim w 2024 r. MRiRW zorganizowało w maju polskie stoisko na targach Sial China w Szanghaju. Planujemy również obecność na targach FOOD EXPO PRO w Hongkongu w sierpniu.
Źródło informacji: komunikat prasowy MRiRW