Scroll Top
rzepak horse-g60fcaca82_1920

Polskie białko wejdzie „małymi krokami”?
Fot. Michaela z Pixabay

Polskie białko wejdzie „małymi krokami”?
Fot. Michaela z Pixabay

Polskie białko wejdzie „małymi krokami”?

Nastąpi roczne moratorium na zakaz pasz z GMO i potem „kroczące wspieranie białka krajowego”

Przypomnijmy, że od lat przesuwany jest termin wejścia w życie zakazu stosowania pasz GMO. Polskie białko ciągle okazuje się za słabe – rzepaku mamy zbyt mało, przetwórnie nie są zainteresowane jego zagospodarowaniem na pasze. Za mało mamy też polskiej soi.

„Wejście w życie zakazu stosowania soi GMO do produkcji pasz stworzyłoby ogromne problemy w sektorze paszowym oraz w produkcji zwierzęcej (głównie trzody chlewnej i drobiu)” – stwierdziło MRiRW w 2020 roku i przedłużono na kolejne dwa lata moratorium, obowiązujące już od 2006 roku, kiedy to PiS doprowadziło do przyjęcia ustawy zakazującej importowania soi modyfikowanej genetycznie i do tej pory wejście w życie tego zakazu było odsuwane w drodze kolejnych moratoriów.

Z końcem tego roku upływa kolejny termin – czy znów czeka nas moratorium? Zapytany o to podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział, że znów nastąpi – roczne tym razem – moratorium na zakaz pasz z GMO i potem „kroczące wspieranie białka krajowego”.

Ustawa o paszach jest teraz w Sejmie.

– Chcemy to uporządkować i przystąpić do takiego kroczącego ograniczenia, czyli kroczącego wspierania białka krajowego. Stąd propozycja, aby to było całkowite przesunięcie terminu o rok, ale po kolejnych latach, żeby stopniowo, małymi kroczkami wprowadzać rośliny białkowe krajowe – mówił minister i przypomniał, że zrealizowano już wiele programów wsparcia białka krajowego za ponad 100 mln zł, szkoda, aby te procesy były zmarnowane, stąd trwają rozmowy na temat wspierania wdrażania białka krajowego, aby stopniowo wchodziło ono do pasz. Rozmowy trwają, będą kolejne spotkania dotyczące tego problemu, poszukujące kompromisu między rolnikami, hodowcami i producentami pasz.

Posty powiązane

error: Content is protected !!