Scroll Top
jabłko

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawarło umowę na dostawę ponad 82 000 jabłek na spotkania organizowane w ramach prezydencji.
Fot. Michal Jarmoluk z Pixabay

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawarło umowę na dostawę ponad 82 000 jabłek na spotkania organizowane w ramach prezydencji.
Fot. Michal Jarmoluk z Pixabay

Polskie jabłka na spotkaniach prezydencji

Pierwsza partia polskich jabłek – oficjalnego owocu polskiej prezydencji w Radzie UE – wyruszyła wczoraj do Brukseli z sadów w Grójcu.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawarło umowę na dostawę ponad 82 000 jabłek na spotkania organizowane w ramach prezydencji. Zostaną one dostarczone m.in. uczestnikom szczytów i spotkań ministerialnych – w Polsce i Brukseli.

Jabłka grójeckie pochodzą z regionu grójeckiego, znanego jako największy sad w Europie, gdzie uprawiane są od prawie 500 lat. Mają słodki smak i wyraźny aromat, a także bardzo wyraźny rumieniec, wskazujący na wysoką zawartość pigmentu.

W 2011 r. nazwa „jabłka grójeckie” została wpisana do rejestru UE jako Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG). Jest to znak UE przyznawany regionalnym produktom o wyjątkowej jakości, których nazwa odnosi się do miejsca, w którym są produkowane, i podkreśla ich związek z tym miejscem.

Inicjatywa ta wiąże się z promocją polskich truskawek podczas Prezydencji 2011 i stanowi wyjątkową wizytówkę polskiego rolnictwa.

– Polskie jabłka zostaną podane uczestnikom najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w Polsce i Brukseli w ramach prezydencji. W ten sposób uczestnicy tych wydarzeń będą mogli doświadczyć niepowtarzalnego smaku i docenić najwyższą jakość jabłek grójeckich – powiedziała podsekretarz stanu, pełnomocnik ministra ds. Unii Europejskiej ds. przygotowania i sprawowania prezydencji Polski w Radzie UE Magdalena Sobkowiak-Czarnecka.

– Polskie jabłka są naszą dumą. Są symbolem sukcesu polskiego sadownictwa osiągniętego w ciągu 20 lat obecności Polski w Unii Europejskiej – podkreślił podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Adam Nowak i dodał, że polscy sadownicy potrafili dobrze wykorzystać fundusze unijne. – Dzisiaj produkujemy doskonałe owoce, co wyróżnia nas w Unii Europejskiej – mówi Adam Nowak.

 

 

Źródło informacji: MRiRW; PAP MediaRoom

 

Posty powiązane

error: Content is protected !!