Scroll Top
złoty buck-g328dfe3b7_1920

Pieniędzy na pomoc po suszy i wymianę dachów ma być więcej
Fot. SKYRADAR z Pixabay

Pieniędzy na pomoc po suszy i wymianę dachów ma być więcej
Fot. SKYRADAR z Pixabay

Pomoc po suszy i dach „bezazbestowy” pomoc potrzebna, środków brak, ale będzie więcej

Wnioski o pomoc po suszy można będzie składać do końca listopada, pula na pomoc ma być większa o niemal połowę, zamiast faktur będzie można złożyć oświadczenie o sprzedaży.

Będzie kolejna zmiana w rozporządzeniu określającym zasady pomocy dla rodzin po suszy – zapowiada wicepremier i minister rolnictwa.

Jak się okazuje, przedwczorajsza zmiana rozporządzenia nie zamyka problemów dotyczących pomocy po suszy, zaoferowanej rodzinom rolniczym.

Więcej:

Pomoc po suszy tylko dla „aktywnych rolników”?

Dziś podczas konferencji prasowej kolejną zmianę rozporządzenia zapowiedział minister rolnictwa.

Wnioski o pomoc po suszy do końca listopada

Na pomoc socjalną dla rodzin rolniczych, które ucierpiały wobec suszy będzie 600 mln, a nie 450 mln, jak zapowiadano. Można też będzie składać wnioski o tydzień dłużej – jak twierdził minister, wniosków było tak dużo, że aplikacja się zawieszała, stąd decyzja o przedłużeniu naboru do końca listopada, można będzie jeszcze wnioski składać. Można też będzie dołączyć umowy między rolnikami czy oświadczenie rolnika świadczące o sprzedaży, a nie tylko faktury. Minister apelował jednak, aby nie składać oświadczeń (są składane pod groźbą odpowiedzialności karnej), jeśli nie uprawia się ziemi i nie poniosło się strat. Kwota indywidualna może podlegać redukcji, pomimo zapowiedzi zwiększenia puli do 600 mln zł – ostrzegł.

Trzeba zauważyć, że projektu rozporządzenia, zawierającego zapowiadane zmiany, jeszcze nie ma.

Dach „bezazbestowy”

Jak mówił minister, dach z azbestem chce wymienić 47 tys. osób, złożono wnioski na kwotę 588 mln zł – kwota ta wielokrotnie przekracza dostępne środki finansowe przewidziane na pierwszy nabór, a nawet przewidziane (350 mln zł) we wszystkich naborach,  ale minister zapewnił, że środki z innych działań mogą być na ten cel przesunięte. Kolejnych naborów jednak już nie  będzie.

ARiMR nie dotrzyma miesięcznego terminu na decyzję i zawarcie umowy – ale na sezon letni wszystko ma być jednak gotowe, jak zapewnił minister.

Czytaj też:

„Dach bezazbestowy” z KPO

Posty powiązane

error: Content is protected !!