Scroll Top
żniwa

Litwa przejmuje kontrolę zboża przejeżdżającego z Ukrainy przez Polskę
Fot. Urszula z Pixabay

Litwa przejmuje kontrolę zboża przejeżdżającego z Ukrainy przez Polskę
Fot. Urszula z Pixabay

Porozumienie Polski, Litwy i Ukrainy w sprawie kontroli ukraińskiego zboża

To są ważne sprawy dla naszych krajów, ale też dla całej Europy – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Ministrowi podczas rozmów online z ministrami ds. rolnictwa Litwy i Ukrainy towarzyszył podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra.

Porozumienie

– Od jutra kontrole transportów z Ukrainy będą mogły odbywać się w portach litewskich – poinformował minister Robert Telus po rozmowach z ministrem rolnictwa Litwy Kęstutisem Navickasem i ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim.

– Strona litewska bierze całkowitą odpowiedzialność za te kontrole – dodał szef polskiego resortu rolnictwa podczas briefingu po zakończeniu rozmów.

– Tranzyt oczywiście będzie się odbywał w systemie SENT, czyli tak jak do tej pory, pod ścisłym nadzorem – zapewnił minister Robert Telus.

Korytarze transportowe

Szef polskiego resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że taka decyzja była możliwa dzięki zbudowaniu przez Polskę korytarzy transportowych.

– Niestety, decyzją z 15 września br. Komisja Europejska zaczęła psuć korytarze transportowe, a one są bardzo ważne dla całej naszej piątki państw przyfrontowych – dodał minister.

Zapewnił jednak, że Polska będzie kontynuowała budowę tych korytarzy, bo to jest dobre dla polskich rolników, Ukrainy, Unii Europejskiej, a wręcz dla całego świata, gdyż zboże z Ukrainy powinno trafiać do tych regionów, w których go brakuje.

Kwestie rybołówstwa

W formule dwustronnej, polsko-litewskiej, odbyły się dziś także rozmowy w sprawie proponowanej przez Komisję Europejską decyzji dotyczącej ograniczenia połowów śledzia centralnego na Morzu Bałtyckim.

– Nie ma to polskiej zgody i wspólnie z innymi krajami nadbałtyckimi i skandynawskimi będziemy przeciwko temu protestować – zapowiedział podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra.

Wiceminister poinformował również o kolejnym niebezpiecznym pomyśle Komisji Europejskiej, który zagraża polskiemu przetwórstwu rybnemu, a odnosi się do kwestii stosowania procesu technologicznego tzw. Stiffeningu (rozporządzenie 853/2004).

– Jesteśmy liderami w Europie w tym segmencie branży rybnej i tutaj również będziemy protestować przeciwko niekorzystnym dla nas propozycjom – dodał wiceminister Krzysztof Ciecióra.

Minister Robert Telus zapewnił, że będzie budowana koalicja państw sprzeciwiających się próbom znacznej redukcji, a w praktyce zlikwidowania połowów śledzia centralnego od 1 stycznia 2024 r.

 

Źródło informacji: Gov.pl; MRiRW

Posty powiązane

error: Content is protected !!