Wszystkie nowe ogniska znajdują się w obrębie wyznaczonych obszarów objętych ograniczeniami.
Fot. René A. Da Rin z Pixabay
Wszystkie nowe ogniska znajdują się w obrębie wyznaczonych obszarów objętych ograniczeniami.
Fot. René A. Da Rin z Pixabay
Potwierdzono 12 ognisk ASF
Wszystkie tegoroczne ogniska ASF weterynaria wyznaczyła w czerwcu.
Trzy ostatnie ogniska odnotowano w ciągu czwartego tygodnia czerwca.
O poprzednich tegorocznych ogniskach czytaj:
Ognisko ASF nr 2024/10 wyznaczono 18 czerwca 2024 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 540 świń położonym w miejscowości Szwarcenowo, w gminie Biskupiec, powiat nowomiejski, województwo warmińsko-mazurskie.
To już kolejne ognisko potwierdzone w tej miejscowości.
Jak podaje GIW, ognisko ASF nr 11 w 2024 r. wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 659 świń, położonym w miejscowości Budziska, w gminie Połajewo, powiat czarnkowsko-trzcianecki, województwo wielkopolskie.
W ogniskach 10 i 11 jest więc dużo świń, w poprzednich ogniskach potwierdzanych w gminie Biskupiec było podobnie (ogniska 6 i 7 z tej gminy liczyły łącznie ponad 1000 świń).
Ognisko nr 12 w 2024 r. wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 28 świń, położonym w miejscowości Iłża, w gminie Iłża, powiat radomski, województwo mazowieckie.
Wszystkie ogniska znajdują się w obrębie wyznaczonych obszarów objętych ograniczeniami II i III.
Ognisk u dzików doliczono się w tym roku 962.
Czyżby czerwcowy wysyp ognisk ASF to wynik braku oparcia walki z ASF na badaniach naukowych? Więcej o takich ocenach czytaj:
W czerwcu przypomniała o sobie grypa ptaków – potwierdzono w tym roku 20 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), cztery ostatnie w próbkach pobranych od padłych łabędzi niemych w miejscowościach: Kopań, Darłowo, Wicie w gminie Darłowo oraz w miejscowości Jarosławiec w gminie Postomino na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 13 czerwca i 19 czerwca.