Ministerstwo Finansów ma inne niż celnicy informacje o transporcie zboża z Ukrainy.
Fot. Ilo z Pixabay
Ministerstwo Finansów ma inne niż celnicy informacje o transporcie zboża z Ukrainy.
Fot. Ilo z Pixabay
Przeładunek na granicy czy import do Polski zbóż z Ukrainy?
Ministerstwo Finansów przekonuje, że zboże z Ukrainy jest w całości transportowane tranzytem – a tylko co najwyżej przeładowywane na granicy.
Niedawno Związek Zawodowy Celnicy PL opublikował list, proszący rolników o wsparcie w kontroli zbóż na granicy. Z pisma wynikało, że zrzeszający ponad połowę celników związek wskazuje na trudności z pełnieniem obowiązków przez swoich członków.
Więcej:
Celnicy proszą rolników o zrozumienie i wsparcie
List był adresowany do rolników, a Krajowa Rada Izb Rolniczych skierowała go do premiera i ministrów rolnictwa i finansów, a także do KAS.
Ministerstwo Finansów przedstawiło pismem z 11 marca 2024 r. wyjaśnienia w sprawie sytuacji na polsko-ukraińskim odcinku granicy państwowej – informuje KRIR.
W piśmie przypomniano, jakie są procedury wypełniane na granicach przez kontrolerów i przez KAS.
Ministerstwo Finansów zapewnia, że każdy towar tranzytowy jest plombowany, natomiast:
„Od momentu wprowadzenia zakazu przywozu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej produktów rolnych (w tym zbóż) pochodzących z terytorium Ukrainy, organy celne nie objęły towarów podlegających zakazowi procedurą dopuszczenia do obrotu na terytorium kraju.
Odrębną kwestię stanowią uwarunkowania infrastrukturalne po obu stronach granicy, tj. różny rozstaw torów (tor szeroki UA, tor normalny PL). Z tego powodu dość często istnieje – z punku widzenia uzasadnienia logistycznego – konieczność przeładunku towarów przywożonych transportem kolejowym do Polski z Ukrainy.
W konsekwencji towary przeładowywane są w okolicach przejść granicznych bądź też w innych miejscach, do których po szerokim torze towary mogą zostać dostarczone. Miejsca przeładunku to magazyny czasowego składowania, miejsca uznane lub wyznaczone, które także znajdują się pod dozorem celnym organu celnego i tylko w takich miejscach możliwy jest przeładunek towarów o statusie nieunijnym. Miejsca takie, zanim zostanie wydane pozwolenie są sprawdzane przez organ celny, pod kątem możliwości zapewniania w nich dozoru celnego. Dodatkowo wskazać należy, że w przypadku towarów rolno – spożywczych objętych zakazem importu z Ukrainy, przeładunki takie odbywają się w obecności funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej, którego zadaniem jest m.in. zbilansowanie takiego przeładunku.
Przedstawiając powyższe zapewniam, że Służba Celno-Skarbowa, wbrew opinii Związku Zawodowego Celnicy.pl, gwarantuje maksymalną szczelność granicy we wszystkich przejściach granicznych. Kwestie dotyczące funkcjonowania przejść granicznych są i były wielokrotnie omawiane z przedstawicielami właściwych krajowych organów i instytucji, jak również z przedstawicielami granicznych służb państw sąsiadujących.”
Czytaj też:
Czy Polska będzie zmuszona do wznowienia importu z Ukrainy?
Czy Polska będzie zmuszona do wznowienia importu z Ukrainy?