Ostateczna ocena przezimowania będzie w końcu maja.
Fot. 5892437 z Pixabay
Ostateczna ocena przezimowania będzie w końcu maja.
Fot. 5892437 z Pixabay
Przezimowanie bez strat
Z przeprowadzonych badań polowych wynika, że w bieżącym roku uprawy ozime przezimowały podobnie jak w roku ubiegłym, praktycznie bez strat – podaje GUS.
To wynik korzystnych warunków agrometeorologicznych. Niewielkie uszkodzenia upraw ozimych wynikały głównie z utrzymujących się na polach zastoisk wody, wysuszających wiatrów oraz szkód dokonanych przez zwierzynę leśną.
Wegetacja rozpoczęła się wcześniej, a przymrozki w drugiej połowie kwietnia uszkodziły w niektórych regionach kraju kwiaty na drzewach owocowych – podaje GUS we wstępnej ocenie i zapowiada ostateczną ocenę strat zimowych i wiosennych oraz ocenę stanu zasiewów w drugiej połowie maja.
Ocena stanu roślin ozimych zasianych jesienią 2023
Jak podaje GUS, zbóż ozimych pod zbiory w 2024 r. zasiano ok. 4,5 mln ha, tj. o 0,6% mniej niż w roku ubiegłym.
Uprawy ozime w całym kraju przezimowały podobnie jak w roku ubiegłym, praktycznie bez strat, a ich stan oceniany wczesną wiosną był dobry.
Stan zasiewów zbóż ozimych, tj. pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta i mieszanek zbożowych oraz plantacje rzepaku i rzepiku oceniono na poziomie nieco wyższym lub wyższym od oceny ubiegłorocznej.
Według oceny rzeczoznawców wojewódzkich GUS, w kraju do zaorania zakwalifikowano tylko 0,1% powierzchni zasiewów zbóż ozimych oraz ok. 0,1% powierzchni rzepaku i rzepiku ozimego – podaje GUS.
Ocena przezimowania w sadach i ogrodach
Kondycja roślin sadowniczych po zimie była na ogół dobra. Niewielkie spadki temperatury powietrza w okresie zimy nie wyrządziły szkód mrozowych w drzewach owocowych. Korzystne warunki pogodowe na początku roku wpłynęły na pobudzenie roślin sadowniczych i przyspieszenie wegetacji od 2 do ponad 3 tygodni w stosunku do średniej wieloletniej. Początek kwitnienia drzew w wielu rejonach kraju notowany był już na przełomie marca i kwietnia – podaje GUS i ostrzega, że na obecnym etapie produkcji największym zagrożeniem dla upraw drzew mogą być przymrozki, które zazwyczaj występują do połowy maja.