Podpisanych zostało 6,3 tys. umów na ponad 1 mld zł dofinansowania.
Fot. Codetribe Solutions z Pixabay
Podpisanych zostało 6,3 tys. umów na ponad 1 mld zł dofinansowania.
Fot. Codetribe Solutions z Pixabay
Rolnictwo 4.0 teraz tylko dla ODR i szkół
ARiMR zapowiada kolejny nabór wniosków z KPO – ale tym razem mocno ograniczony.
Przeprowadzony w 2023 roku nabór na „Rolnictwo 4.0” w ramach „Inwestycji na rzecz dywersyfikacji i skracania łańcucha dostaw produktów rolnych i spożywczych oraz budowy odporności podmiotów uczestniczących w łańcuchu” z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności zakończył się po trzech dniach. Planowano go na dni od 15 listopada do 15 grudnia 2023 r. Adresowany był do rolników, pomoc nie mogła przekroczyć 200 tys. zł, refundacji podlegało standardowo do 65 proc. kosztów kwalifikowanych, dla młodych rolników lub rolników zajmujących się certyfikowaną produkcją ekologiczną zwrot obejmował do 80 proc. kosztów, polegających na zakupie i wprowadzeniu rozwiązań cyfrowych do obsługi procesów produkcji i wprowadzania do obrotu artykułów rolno-spożywczych, w tym maszyn, sprzętu i oprogramowania. Zapowiadano, że nabór może zostać skrócony, w przypadku gdy zapotrzebowanie wynikające ze złożonych wniosków wyniesie 150 proc. dostępnego limitu. Zakończono go 17 listopada 2023.
Więcej:
Pulę dostępnych środków dwukrotnie zwiększano.
MRiRW: Zwiększona kwota na nabór z 2023 r. na Rolnictwo 4.0 w ramach KPO
Jak informuje ARiMR, kończy obsługę tych wniosków. Wpłynęło 10,3 tys. wniosków na kwotę ponad 1,57 mld zł. Podpisanych zostało 6,3 tys. umów na ponad 1 mld zł dofinansowania. Do końca lutego 2025 r. planowane jest zakontraktowanie pozostałych funduszy – do obsługi pozostało 530 wniosków. Odpowiedzialny za wypłaty, w tym zaliczki, Polski Fundusz Rozwoju przekazał do tej pory na konta 230 beneficjentów ponad 24 mln zł – podaje agencja.
Trzeba zauważyć, że tylko ok. trzy czwarte wniosków zakończy się zawarciem umowy na refundację kosztów, zaś pieniądze otrzymało wciąż tylko niewielu rolników.
„Trwają prace nad uruchomieniem w I kwartale 2025 r. kolejnych naborów w ramach tego działania. Tym razem dofinansowanie ma trafić do jednostek doradztwa rolniczego oraz szkół rolniczych”- zapowiada ARiMR.














