Scroll Top
facebook

Fot. Facebook

Fot. Facebook

Rolnicy z Podlasia oburzeni wspieraniem sektora mleczarskiego Ukrainy

Czy porozumienie dotyczące zbliżenia mleczarstwa Polski i Ukrainy daje jakieś korzyści polskim rolnikom?

O spotkaniu z 17 czerwca MRiRW informowało radośnie: spotkanie zainicjowane przez dyrektor biura Polskiej Izby Mleka Agnieszkę Maliszewską „było kolejnym krokiem we współpracy między polską a ukraińską branżą mleczarską”.

Więcej:

Spotkanie przedstawicieli sektora mleczarskiego Polski i Ukrainy

Mniej radośnie podeszli do ogłoszonej zapowiedzi współpracy rolnicy. Wczoraj w Białymstoku zorganizowali manifestację, aby pokazać swoje oburzenie wobec podpisanej umowy współpracy. „Przedstawiliśmy list skierowany do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego, w którym żądamy usunięcia Pani Agnieszki Maliszewskiej z funkcji przewodniczącej Funduszu Promocji Mleka i wycofania się polskiego rządu z inicjatyw, które niosą realne zagrożenie dla polskiego producenta mleka” – podają na portalu społecznościowym.

Co zaniepokoiło rolników?

W liście skierowanym do ministra Czesława Siekierskiego piszą:

„W imieniu grupy RGR zrzeszającej rolników z województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego oraz mazowieckiego, w tym Kurpi Razem, zwracamy się z żądaniem wyjaśnień na temat korzyści płynących dla Rzeczypospolitej Polskiej oraz polskich rolników z podpisania memorandum między Polską a Ukrainą dotyczącego produkcji mleka z dnia 18.06.2024.

Polscy producenci mleka są głęboko zaniepokojeni tą sytuacją, która według nas zagraża przyszłości polskich gospodarstw rolnych oraz całego rynku mleczarskiego. Napływ mleka z Ukrainy może wywołać katastrofalne skutki dla naszych rolników, zaniżając ceny i doprowadzając do bankructwa wielu polskich gospodarstw. Tego rodzaju działania mogą również negatywnie wpłynąć na cały rynek mleczarski Unii Europejskiej, wprowadzając do obiegu produkty o nieznanej jakości i pochodzeniu.

Z oburzeniem obserwujemy niekompetencję Pani Maliszewskiej, która poprzez swoje działania negatywnie wpływa na rzecz Funduszu Promocji Mleka. Uważamy, że powinna ona natychmiast ustąpić ze swojego stanowiska, gdyż jej decyzje szkodzą polskiemu rolnictwu i są sprzeczne z interesem narodowym.

Nie możemy pozostać obojętni na skutki, jakie może przynieść napływ mleka z Ukrainy. Polskie gospodarstwa rolne, które od lat dbają o najwyższą jakość swoich produktów, mogą zostać zmuszone do drastycznych cięć kosztów, aby sprostać nowej, nieuczciwej konkurencji. Może to doprowadzić do obniżenia standardów produkcji, a co za tym idzie, także do pogorszenia jakości mleka dostępnego na naszym rynku. Taki scenariusz nie tylko zagraża bezpieczeństwu ekonomicznemu polskich rolników, ale także zdrowiu konsumentów.

Dlatego też apelujemy o natychmiastowe wstrzymanie się od dalszych działań związanych z tym memorandum. Dla dobra polskiego rolnictwa i przyszłości naszego rynku mleczarskiego, konieczne jest przeanalizowanie wszystkich aspektów tej umowy i uwzględnienie głosu polskich rolników.

Z wyrazami szacunku,

Przedstawiciele grupy RGR

Województwo Warmińsko-Mazurskie, Podlaskie oraz Mazowieckie, w tym Kurpie Razem”.

Czy rolnicy zostaną wysłuchani? Podobne „zbliżające rolników z Polski i Ukrainy” inicjatywy już podejmowano – czyżby nie były pouczające?

Posty powiązane

error: Content is protected !!