Scroll Top
protest

Tak było 27 lutego. A dziś? Czy traktory zablokują Warszawę?
fot. uczestnik protestu

Tak było 27 lutego. A dziś? Czy traktory zablokują Warszawę?
fot. uczestnik protestu

Rolnicy znów jadą na stolicę

Dzisiejszy protest skróci trasę, ale odwiedzi te same miejsca co 27 lutego – tym razem podczas obecności gospodarzy. Czy będą efekty?

27 lutego rolnicy przeszli od Placu Defilad, przez Sejm, pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Więcej:

Marsz pod biało-czerwoną flagą i przy dźwiękach wuwuzeli

Marsz pod biało-czerwoną flagą i przy dźwiękach wuwuzeli

Na dziś, 6 marca 2024, rolnicy zapowiadają protest o odwróconej trasie – początek o godz. 11 pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, a koniec o godz. 15 pod Sejmem. Tym razem Plac Defilad pominięto. Skrócenie trasy przemarszu nie oznacza wcale ograniczenia protestu. Organizatorzy spodziewają się nawet trzykrotnie większej liczby protestujących i czynią starania, aby wprowadzić ciągniki do miasta. W związku z tym stołeczna policja przypomina o zakazie spowalniania ruchu i wprowadzania ciągników do Warszawy.

A rolnicy?

Jadą.

Tymczasem Sejm zajmie się rolnictwem.

Jutro po południu przystąpi do zmiany ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej (obie wersje  – projekt poselski Marka Sawickiego i rządowy) oraz o zmianie niektórych innych ustaw, a nieco potem do zmian w kodeksie wykroczeń. Wieczorem głosowanie nad przyjęciem informacji rządu o protestach.

Więcej:

W środę Sejm zajmie się rolnictwem.

Rząd: Nowe przepisy usuną trudności i ograniczenia dotyczące udzielania kredytów dla rolników

Ale w harmonogramie obrad znalazła się też niespodzianka: ledwie premier zapowiedział dążenie do wstrzymania unijnego handlu z Rosją i Białorusią, już jest projekt uchwały w tej sprawie, a jego rozpatrzenie poprzedzi nawet pożyczkowe zmiany.

Projekt uchwały złożyło Prezydium Sejmu. Wzywa ona do wstrzymania handlu z „brutalnym rosyjskim reżimem” i „jego pomocnikami w Mińsku”. Wzywa też do zmian w rozporządzeniu w sprawie handlu z Ukrainą – i powrotu do „reguł wynikających z układu o stowarzyszeniu UE-Ukraina”. Wspomniano też o potrzebie „zawieszenia i skorygowania” zapisów Zielonego Ładu.

Uchwała

Posty powiązane

error: Content is protected !!