Wzrost jest o ponad 10 proc. w stosunku do „opłat” z 2024 roku.
Fot. Paskvi z Pixabay
Wzrost jest o ponad 10 proc. w stosunku do „opłat” z 2024 roku.
Fot. Paskvi z Pixabay
Rosną kary za naruszanie programu azotanowego
23 października 2024 r. ukazało się obwieszczenie ministra infrastruktury w sprawie wysokości maksymalnych stawek opłaty za naruszenie „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”.
Na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne, właściwy organ Inspekcji Ochrony Środowiska dokonuje kontroli:
1) stosowania programu działań,
2) spełnienia obowiązku posiadania planu nawożenia azotem,
3) stosowania nawozów zgodnie z planem nawożenia azotem.
Za:
1) stosowanie nawozów niezgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 106 ust. 4 (program azotanowy Rady Ministrów) lub z planem nawożenia azotem;
2) przechowywanie nawozów naturalnych niezgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 106 ust. 4;
3) prowadzenie dokumentacji realizacji programu działań niezgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 106 ust. 4 albo za jej brak;
4) brak planu nawożenia azotem
trzeba zapłacić „opłatę”.
„Opłaty” obowiązujące od 1 stycznia 2025 r., wynoszą:
1) 2936,53 zł za stosowanie nawozów niezgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 106 ust. 4 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne, zwanej dalej „ustawą”, lub z planem nawożenia azotem;
2) 4404,80 zł za przechowywanie nawozów naturalnych niezgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 106 ust. 4 ustawy;
3) 734,13 zł za prowadzenie dokumentacji realizacji „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” niezgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 106 ust. 4 ustawy albo za jej brak;
4) 734,13 zł za brak planu nawożenia azotem.
Wzrost jest o ponad 10 proc. w stosunku do tych samych „opłat” z 2024 roku.














