Za podstawowe zagadnienie autorzy petycji uznali ochronę przed uciążliwościami zapachowymi z rolnictwa.
Fot. Jan Christoph Heinsch z Pixabay
Za podstawowe zagadnienie autorzy petycji uznali ochronę przed uciążliwościami zapachowymi z rolnictwa.
Fot. Jan Christoph Heinsch z Pixabay
Rzecznik Praw Obywatelskich poparł petycję antyodorową na sejmowej Komisji ds. Petycji
8 listopada 2024 r. przedstawicielki Biura Rzecznika Praw Obywatelskich Małgorzata Żera i Małgorzata Żmudka-Wyrwał wzięły udział w posiedzeniu Komisji Sejmu RP ds. Petycji na temat petycji w sprawie uciążliwości zapachowych.
Przeszło od 20 lat Biuro RPO walczy o regulację prawną, która pomogłaby zapobiegać albo przynajmniej ograniczyć uciążliwości zapachowe towarzyszące różnorakiej działalności gospodarczej – od usług gastronomicznych, przez przemysł, odpady aż po rolnictwo.
Z rozmaitych przyczyn poszczególne projekty ustaw dotychczas nie miały szansy realnie zaistnieć w debacie parlamentarnej. Problem odorów jest wieloaspektowy, a jego rozwiązanie wymaga współpracy różnych resortów.
Kwestia odorów trafiła jednak w końcu pod obrady sejmowej Komisji ds. Petycji. W jej posiedzeniu 8 listopada 2024 r. udział wzięły przedstawicielki Biura RPO z Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego, Wydziału Ochrony Środowiska Małgorzata Żera i Małgorzata Żmudka-Wyrwał.
Za podstawowe zagadnienie autorzy petycji uznali ochronę przed uciążliwościami zapachowymi z rolnictwa – a więc pochodzącymi m.in. z przemysłowej hodowli zwierząt (takich jak chlewnie, fermy drobiu, fermy zwierząt futerkowych np. norek, lisów) i ubojni. Z praktyki BRPO wynika jednak, że zajęcie się odorami z rolnictwa nie załatwi sprawy – równie uciążliwe dla obywateli są zapachy związane z funkcjonowaniem różnego rodzaju fabryk, zakładów produkcyjnych czy przetwórczych, jak np. tych zajmujących się odpadami.
Obecny na posiedzeniu przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska potwierdził informację przekazaną wcześniej RPO w odpowiedzi na wystąpienie z 22 sierpnia 2024 r., że w Ministerstwie toczą się prace legislacyjne w celu wprowadzenia regulacji o szerszym zakresie, a więc dotyczącej nie tylko uciążliwości zapachowych pochodzenia rolniczego, ale również z produkcji przemysłowej czy sektora komunalnego.
W odpowiedzi na tę deklarację Małgorzata Żera stwierdziła, że po ponad dekadzie domagania się przez Rzeczników Praw Obywatelskich kolejnych kadencji wprowadzenia jakichkolwiek uregulowań odorowych, każda inicjatywa legislacyjna w tej sprawie jest przyjmowana pozytywnie. Popierając kierunek działań proponowanych przez autora petycji, podkreśliła że będzie to rozwiązanie częściowe, dlatego też warto skoncentrować się na tworzeniu kompleksowej regulacji antyodorowej.
Źródło tekstu: komunikat prasowy RPO