Scroll Top
okrągły stół

Podczas obrad rolniczego okrągłego stołu 29 marca 2023 r.
Fot. MP

Podczas obrad rolniczego okrągłego stołu 29 marca 2023 r.
Fot. MP

Serafin: Należy zwołać posiedzenie okrągłego stołu

Czy po miesiącu od zawarcia  po obradach okrągłego stołu porozumienia między Ministerstwem Rolnictwa a przedstawicielami 15 organizacji należy ocenić realizację zawartej umowy?

29 marca rozpoczęto postępowanie, które powinno być kontynuowane – wskazywał podczas nocnych rozmów w Barzkowicach Władysław Serafin, prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

– W imieniu  wszystkich organizacji – sygnatariuszy okrągłego stołu, związków zawodowych i organizacji rolniczych, które podpisały protokół z porozumienia – żądamy natychmiastowych rozmów na temat sytuacji w polskim rolnictwie – mówił.

Jak dodał, rozmowy toczone przez ministra Roberta Telusa z protestującymi w Szczecinie zachodniopomorskimi rolnikami nie są wiążące dla szczebla centralnego związków i organizacji, uprawnionych do ich reprezentacji.

Serafin wskazał też, że rząd ostatnio przyjął uregulowania rynku zbóż wcześniej niekonsultowane ze stroną społeczną i domagał się przesłania wszystkich projektów do konsultacji.

W porozumieniu zawartym z organizacjami rolniczymi po posiedzeniu okrągłego stołu ówczesny minister Henryk Kowalczyk zaproponował ostatecznie pomoc wartą 10 mld zł  – pomoc ta została wymuszona przez protestujących rolników, bo na początku minister proponował 1 mld zł. Podpisano porozumienie, teraz należy kontynuować rozmowy, żeby zdać sprawę z realizacji tego porozumienia – przekonywał Serafin.

– Krajowy Związek jest w sporze ustawowym, na etapie sporu sądowego, i traktowaliśmy negocjacje przy okrągłym stole jako etap realizacji ustawy o związkach zawodowych. W sprawie protestu kowrowskiego natomiast pełne pełnomocnictwa miał wojewódzki związek kółek rolniczych, bo to jest sprawa lokalna, nie krajowa – mówił Serafin.

Trzeba przypomnieć, że po posiedzeniu okrągłego stołu (odbyło się 29 marca) dodatkowy dokument podpisało z ministrem 15 organizacji. Miał on formę nie tyle porozumienia, co wezwania do działań.

Więcej:

Czego oczekują rolnicy od rządu w związku z sytuacją na rynku zbóż?

4 kwietnia ówczesny minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapewniał, że porozumienie „jest kontynuowane, realizowane i na pewno nie zostało zerwane”, „część postulatów jest już realizowana, a pozostałe elementy porozumienia są w tej chwili przygotowywane”. 6 kwietnia ministerstwo objął Robert Telus.

Protest pod KOWR w Szczecinie dotyczył natomiast dzierżawy, uzyskano zmianę regulującego ją zarządzenia dyrektora generalnego KOWR i zapowiedź uregulowania wydzierżawiania ziemi z ZWRSP na nowych zasadach.

Więcej:

Kółka Rolnicze chcą zmian w zarządzaniu ziemią z ZWRSP

 

Dziś na godzinę 14 zapowiedziano briefing prasowy ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa po rozmowach z rolnikami protestującymi w Szczecinie.

 

 

Posty powiązane

error: Content is protected !!