Sok bez opłaty cukrowej?
Fot. Steve Buissinne z Pixabay
Sok bez opłaty cukrowej?
Fot. Steve Buissinne z Pixabay
Soki bez opłaty cukrowej?
MRiRW na odchodnym zgłasza projekt ustawy dotyczący zmian opodatkowania środków spożywczych.
1 stycznia 2021 r. została wprowadzona opłata od środków spożywczych (tzw. opłata cukrowa) – i to zmiany w jej pobieraniu przygotowało ministerstwo.
Opłata cukrowa wpływa na wzrost cen napojów słodzonych oraz napojów z zawartością kofeiny lub tauryny.
Przedstawiony projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym wprowadza przede wszystkim zmiany w katalogu napojów podlegających opłacie od środków spożywczych.
Proponuje się wyłączenie z opłaty:
– napojów, w których składzie znajdują się wyłącznie cukry zawarte naturalnie w użytym do ich produkcji soku owocowym lub warzywnym, ponieważ są to tak naprawdę soki rozcieńczone wodą i nie są dosładzane cukrami czy też słodzikami;
– nektarów owocowych z owoców o wysokiej kwasowości, z których sok nie nadaje się do bezpośredniego spożycia (czyli produktów wymagających dosładzania, np. z czarnej porzeczki), nawet jeśli zawierają więcej niż 5 g cukru na 100 ml
oraz
– objęcie opłatą syropów, w których na pierwszym miejscu w wykazie składników znajduje się cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy i które do wprowadzenia opłaty były „zwykłymi” środkami spożywczymi, a które po wprowadzeniu opłaty zaczęto wprowadzać na rynek jako suplementy diety.
Jak zaznaczono, projektowane zmiany w ustawie o zdrowiu publicznym nie spowodują wzrostu wpływów z tej opłaty, ponieważ część rodzajów napojów zostanie z tej opłaty zwolniona, natomiast inne napoje zostaną nią objęte.