Scroll Top
jabłko z kranikiem

Sok bez opłaty cukrowej?
Fot. Steve Buissinne z Pixabay

Sok bez opłaty cukrowej?
Fot. Steve Buissinne z Pixabay

Soki bez opłaty cukrowej?

MRiRW na odchodnym zgłasza projekt ustawy dotyczący zmian opodatkowania środków spożywczych.

1 stycznia 2021 r. została wprowadzona opłata od środków spożywczych (tzw. opłata cukrowa) – i to zmiany w jej pobieraniu  przygotowało ministerstwo.

Opłata cukrowa wpływa na wzrost cen napojów słodzonych oraz napojów z zawartością kofeiny lub tauryny.

Przedstawiony projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym wprowadza przede wszystkim zmiany w katalogu napojów podlegających opłacie od środków spożywczych.

Proponuje się wyłączenie z opłaty:

–           napojów, w których składzie znajdują się wyłącznie cukry zawarte naturalnie w użytym do ich produkcji soku owocowym lub warzywnym, ponieważ są to tak naprawdę soki rozcieńczone wodą i nie są dosładzane cukrami czy też słodzikami;

–          nektarów owocowych z owoców o wysokiej kwasowości, z których sok nie nadaje się do bezpośredniego spożycia (czyli produktów wymagających dosładzania, np. z czarnej porzeczki), nawet jeśli zawierają więcej niż 5 g cukru na 100 ml

oraz

–        objęcie opłatą syropów, w których na pierwszym miejscu w wykazie składników znajduje się cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy i które do wprowadzenia opłaty były „zwykłymi” środkami spożywczymi, a które po wprowadzeniu opłaty zaczęto wprowadzać na rynek jako suplementy diety.

Jak zaznaczono, projektowane zmiany w ustawie o zdrowiu publicznym nie spowodują wzrostu wpływów z tej opłaty, ponieważ część rodzajów napojów zostanie z tej opłaty zwolniona, natomiast inne napoje zostaną nią objęte.

Posty powiązane

error: Content is protected !!