Scroll Top
protest klimat

Podczas protestu rolników w Warszawie 27 lutego 2024 r.
Fot. uczestnik protestu

Podczas protestu rolników w Warszawie 27 lutego 2024 r.
Fot. uczestnik protestu

Solidarność RI okupuje MRiRW

Po rozmowach dotyczących realizacji postulatów protestujących, delegaci Solidarności RI pozostali w ministerstwie.

Na wtorek 2 kwietnia MRiRW zapowiadało rozmowy z protestującymi. Przez cały dzień nie podano jednak żadnego komunikatu na temat przebiegu i skutków rozmów. Dopiero po północy 3 kwietnia Polskie Radio 1 podało, że przedstawiciele Solidarności RI pozostali w ministerstwie. Jak mówią, nie zrealizowano nic z zapowiedzi złożonych protestującym w Jasionce.

Tymczasem na stronie internetowej MRiRW zamieszczono komunikat powiadamiający: „W późnych godzinach wieczornych w ministerstwie trwają rozmowy ministra Czesława Siekierskiego z przedstawicielami protestujących rolników, którzy 19 marca br. podpisali w Jasionce uzgodnienia z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.” Dołączono listę zrealizowanych postulatów – mają to być (pisownia zgodna z oryginałem):

„Sprawy związane z zielonym ładem – po protestach rolników i interwencjach ministerstwa rolnictwa, a także ustaleniach Pana Premiera Tuska z Przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen, Komisja Europejska wycofała się z wielu założeń zielonego ładu. Powinny być one przyjęte przez protestujących rolników jako satysfakcjonujące.

Przyjęto zasady uruchomienia pomocy dla producentów zbóż (dopłaty do zbóż w wysokości 200 zł/t oraz 300 zł/t). Trwa procedura zatwierdzania.

Podtrzymywane jest dalej embargo na import do Polski zbóż, kukurydzy, rzepaku, słonecznika, mąki, otrąb, śrut, makuch z Ukrainy.

Prowadzone są prace nad utrzymaniem wysokości podatku rolnego na poziomie 2023 r.

W związku z tym, że strona ukraińska zapowiedziała ograniczenie do minimum tranzytu przez Polskę swoich produktów rolnych od kwietnia do czerwca br., Ministerstwo Rolnictwa nie wystąpiło z wnioskiem o wstrzymanie tranzytu ukraińskich produktów rolnych przez Polskę.”

Po rozmowach w Jasionce Tomasz Obszański, przewodniczący Solidarności RI, wydał komunikat o treści:

 

Czytaj też:

Osłony i zasłony, uzgodnienia i nieporozumienia…

Osłony i zasłony, uzgodnienia i nieporozumienia…

Posty powiązane

error: Content is protected !!