Scroll Top
euro kłosy

Czy import zboża z Ukrainy do Polski będzie zakazany?
Fot. Frauke Riether z Pixabay

Czy import zboża z Ukrainy do Polski będzie zakazany?
Fot. Frauke Riether z Pixabay

Spotkanie ministrów ds. rolnictwa pięciu krajów przyfrontowych

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus uczestniczy dziś w posiedzeniu nieformalnej Rady Ministrów ds. Rolnictwa Unii Europejskiej, które odbywa się w hiszpańskiej Cordobie.

Przed plenarnymi obradami odbyło się spotkanie pięciu ministrów tzw. krajów przyfrontowych: Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier.

– Rozmawialiśmy o tym, że musimy wspólnie walczyć o interes rolników w naszych krajach, a także rolników w całej Unii Europejskiej – podkreślił polski minister.

Tranzyt produktów rolnych z Ukrainy

Minister Robert Telus zwrócił uwagę, że poszukiwanie rozwiązań leży w interesie całej wspólnoty. Dlatego kraje przyfrontowe popierają tranzyt produktów rolnych z Ukrainy, zwłaszcza poza granice Unii Europejskiej.

– Nadal wspieramy tranzyt i jesteśmy za tym, żeby tranzyt zbóż z Ukrainy był wspierany finansowo przez UE – powiedział szef polskiego resortu rolnictwa.

Elastyczna lista produktów

– Jednym z punktów stanowiska naszej piątki jest elastyczna lista produktów objętych zakazem importu z Ukrainy. My postulujemy np., żeby znalazły się na niej maliny czy miód – dodał minister.

Rozmowy polsko-francuskie

Podczas nieformalnej Rady Ministrów w Cordobie minister Robert Telus prowadzi także liczne rozmowy dwustronne.

– Odbyłem dobre spotkanie z ministrem ds. rolnictwa Francji. Byliśmy zgodni, że potrzebne są narzędzia na przyszłość i że Unia Europejska stoi przed egzaminem z solidarności europejskiej – podkreślił szef polskiego resortu rolnictwa.

Ocena dotychczasowych rozmów

– Gdy rozmawiam z europejskimi ministrami rolnictwa, odnoszę wrażenie, że rozumieją oni problem i potrzebę przedłużenia zakazu importu do krajów przyfrontowych produktów z Ukrainy. Zdają sobie sprawę, że Putin prowadzi grę żywnością. Jednak decyzja należy do przewodniczącej Komisji Europejskiej – zwrócił uwagę minister Robert Telus.

– Musimy pokazać mądrość i rozsądek. Liczymy jednak na to, że decyzja o przedłużeniu środków ochronnych po 15 września będzie merytoryczna, a nie polityczna – dodał.

Szef polskiego resortu rolnictwa zapewnił, że my podejmiemy decyzję zgodną z interesami rolników.

– Nie pozwolimy na import zboża z Ukrainy do Polski – zapewnił.

 

Źródło tekstu: Gov.pl/MRiRW

Posty powiązane

error: Content is protected !!