Scroll Top
kapsle

Systemu kaucyjnego nie udaje się zbudować od dziesięcioleci – bez względu na deklarowaną chęć ochrony środowiska.
Fot. wal_172619 z Pixabay

Systemu kaucyjnego nie udaje się zbudować od dziesięcioleci – bez względu na deklarowaną chęć ochrony środowiska.
Fot. wal_172619 z Pixabay

System kaucyjny poczeka

Przesunięcia terminu wejścia w życie systemu kaucyjnego domagają się operatorzy systemu, sklepy i producenci – podaje MKiŚ.

Nowelizacją ustawy zajmuje się Sejm.

– To w zasadzie odpowiedź na zapotrzebowanie zgłoszone przez wszystkich uczestników tego systemu, tych, którzy ten system mają tworzyć. Przypomnę, że ustawa o systemie kaucyjnym weszła w życie we wrześniu 2023 r. Zaraz potem mieliśmy wybory, zmianę władzy, nowy rząd i w zasadzie dopiero w Ministerstwie Klimatu i Środowiska nowe kierownictwo przystąpiło do tworzenia tego systemu od podstaw. Kilka miesięcy to bardzo krótki okres, by ten system profesjonalnie, dobrze, bezpiecznie dla wszystkich uczestników przygotować. Dziś wielu uczestników tego rynku mówi, że potrzebny jest dodatkowy okres przygotowań. Np. na dziś mamy wydanych pięć koncesji dla operatorów, organizatorów tego systemu, przy czym ostatnia koncesja została wydana całkiem niedawno – przekonywała minister Paulina Hennig-Kloska.

Projekt ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (pierwszy rządowy projekt dotyczący spraw ochrony środowiska) przesuwa termin wprowadzenia systemu kaucyjnego. Wejście w życie ustawy przesunięto na 1 stycznia 2025 r., uruchomienie systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r., naliczanie potrójnej opłaty produktowej na 1 stycznia 2026 r.

Jakie ryzyka niwelują proponowane zmiany?

– Te ryzyka to przede wszystkim to, że minister nie miał wystarczającego nadzoru nad operatorami w trakcie zarówno tworzenia systemu kaucyjnego, jak i jego późniejszego funkcjonowania. Również mogło dochodzić do nadużyć, a nawet wręcz defraudacji przy rozliczaniu opakowań i kaucji, dlatego konieczna jest ta nowelizacja. W celu minimalizacji tych ryzyk rząd zaplanował zmiany w ustawie, które zwiększają rolę ministra jako organu wydającego zezwolenia dla operatorów, a także nadzorującego realizację prac na etapie przed uruchomieniem systemu i potem już w trakcie funkcjonowania, po uruchomieniu – tłumaczyła wiceminister Anita Sowińska. – Istotną zmianą jest również wprowadzenie tzw. zamkniętego systemu obiegu kaucji, czyli wdrożenie rozwiązania polegającego na pobieraniu kaucji w całym łańcuchu dostaw. Dzięki temu uszczelniamy system i zapobiegamy możliwości wystąpienia nadużyć.

Poza tym po zmianach system kaucyjny obejmie cały kraj i małe sklepy, przynajmniej jeden punkt zbiórki operatora ma być w każdej gminie.

– Również wydłużyliśmy do 2026 r. okres przejściowy dla przedsiębiorców, którzy utworzyli system pobierania i zwracania kaucji za opakowania, czyli w przypadku już istniejących systemów. Zwolniliśmy z wymogu uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów w zakresie logistyki zwrotnej. Wyłączyliśmy z obowiązku objęcia systemem kaucyjnym opakowań po produktach mlecznych. Takie uwagi zostały zgłoszone w trakcie konsultacji przez 25 podmiotów. Temat ten był poruszany również na spotkaniu uzgodnieniowym z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi – mówiła wiceminister Sowińska.

Projekt wrócił do komisji. Nowelizacja ma być przyjęta przed końcem roku, trzeba też przypomnieć, że tę ustawę Sejm poprzedniej kadencji przyjął prawie jednogłośnie.

Posty powiązane

error: Content is protected !!