– W Strategii zrównoważonego rozwoju wsi rolnictwa i rybactwa 2030 bezpieczeństwo żywnościowe zostało wskazane jako strategiczne zadanie państwa. Nasza strategia zawiera konkretne cele, które już teraz realizujemy – podkreślił minister Robert Telus podczas konferencji podsumowującej konsultacje publiczne Strategii. Spotkanie zostało zorganizowane w siedzibie Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.
– Najkrócej mówiąc chodzi o to, aby zapewnić każdemu obywatelowi naszego kraju w sposób ciągły odpowiednią ilość dostępnej cenowo żywności, która spełnia wymagania jakościowe. „W sposób ciągły” oznacza również budowanie systemu żywnościowego przyjaznego dla środowiska – powiedział minister.
Robert Telus zwrócił jednocześnie uwagę na wyzwania, w tym zapewnienie opłacalności produkcji i uczciwych warunków konkurencji w całym sektorze rolno-spożywczym oraz przeprowadzenie rolnictwa przez transformację cyfrową i energetyczną.
– Polacy powinni zrozumieć, że bezpieczeństwo żywnościowe to bezpieczeństwo naszej ojczyzny i każdego z nas. To rolnicy dbają o nasze jedzenie, a to jest kluczowe dla Polski – zaznaczył minister rolnictwa.
RARS uruchamia kontraktowanie kukurydzy
Dzisiejsza konferencja w Bratoszewicach była także okazją do poinformowania o decyzji w sprawie utworzenia rezerw kukurydzy.
– Premier Mateusz Morawiecki i minister Robert Telus podjęli decyzję o utworzeniu rezerwy kukurydzy, którą będziemy w najbliższych dniach skupować. Rozpoczynamy kontraktowanie. Naszym priorytetem jest jak najszybsza budowa rezerwy, która mogłaby być wykorzystana w planowaniu działań podczas kryzysu – poinformował prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.
Prezes Kuczmierowski przypomniał także, że RARS dotychczas zrealizowała dwa duże zadania, tworząc rezerwę pszenicy, masła i mleka w proszku. – Teraz planujemy zwiększenie rezerwy mleka i masła w proszku dostosowując się do zmieniających się trendów i cen surowców – dodał prezes Agencji.
Aktualizacja SZRWRiR 2030
Prace nad aktualizacją Strategii zrównoważonego rozwoju wsi rolnictwa i rybactwa 2030 rozpoczęły się 16 lutego 2022 r. decyzją Kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o konieczności zaktualizowania tego dokumentu. Natomiast ponad dwumiesięczne konsultacje publiczne trwają od 25 sierpnia br.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, we współpracy z regionalnymi Ośrodkami Doradztwa Rolniczego i lokalnymi władzami, zorganizowało szereg spotkań w 16 województwach, aby przybliżyć tematykę zaktualizowanego dokumentu.
– Rozmowy z rolnikami to priorytet. Przeprowadziliśmy wiele spotkań w 16 województwach z organizacjami rolniczymi. Konsultacje społeczne są ważne. Pomagając rolnikom dbamy też o klientów, stabilizujemy ceny w sklepach i zapewniamy bezpieczeństwo dostaw żywności. Pandemia i wyzwania ostatnich lat pokazały, że nasze bezpieczeństwo żywnościowe jest kluczowe. Dlatego dążymy do utrzymania nieprzerwanych łańcuchów dostaw – zaznaczył Robert Telus.
Minister zwrócił uwagę na możliwości inwestycyjne, jakie – dzięki środkom krajowym i unijnym – mają polscy rolnicy.
– Polski rolnik umie wykorzystać dostępne środki, dlatego inwestujemy w naszą strategię. Wspieramy ją finansowo zarówno z WPR, jak i krajowego budżetu, dbając o stabilność cen. Musimy pamiętać, że wieś to serce produkcji rolniczej. Strategia do 2030 r. to dokument, który kończymy, ale nasza praca na rzecz rolnictwa trwa – podkreślił Robert Telus.
Dobiegają końca konsultacje projektu rozporządzenia MFiPR, na podstawie którego Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie udzielać pomocy finansowej z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021–2027 w ramach priorytetów obejmujących zrównoważoną mobilność miejską oraz spójną sieć transportową.
W globalnej układance finansowej, gdzie przewidywane są obniżki stóp procentowych zarówno w USA, jak i w strefie euro, analitycy kierują wzrok w niepewną przyszłość.
Nie tylko Warszawa, Kraków czy Wrocław, ale również dużo mniejsze miasta, takie jak Suwałki, Siedlce bądź Kalisz, mogą niebawem współtworzyć listę tzw. biegunów wzrostu, czyli obszarów metropolitalnych napędzających rozwój całego kraju – wynika z raportu Instytutu Rozwoju Miast i Regionów (IRMR), do którego dotarł serwis Prawo.pl.
Jak mówił w Sejmie prezes NIK, „mamy do czynienia z systematyczną dezintegracją zarządzania państwem poprzez finanse publiczne, z jednoczesnym zniesieniem odpowiedzialności politycznej i prawnej za to zarządzanie”.
Perspektywy rolnictwa UE na lata 2024–2035: Odporny sektor dostosowuje się do zmian klimatu, obaw o zrównoważony rozwój i zmieniającego się popytu konsumentów.
Minister K. Pełczyńska-Nałęcz podczas konferencji: – Przyszłość Polski w UE będzie zależała od tego, czy i jak będziemy potrafili określić nasze priorytety rozwojowe.
Europa stoi u progu bezprecedensowego wyzwania, jakim jest narastający niedobór wody. W odpowiedzi na ten kryzys, Komisja Europejska we współpracy z Komitetem Ekonomiczno-Społecznym, przygotowała przełomową strategię – „Niebieski Ład UE”.
Od samego początku obecności Polski w Unii Europejskiej PARP otrzymywała duże środki na rozwój kompetencji. W ciągu 20 lat na ten cel przekazała łącznie ponad 3,3 mld zł wsparcia.
– To tego typu ośrodki, jak Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie i rolnicy tej klasy, jak na Kujawach i Pomorzu, wyznaczają kierunki rozwoju rolnictwa – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas uroczystości otwarcia Kujawsko-Pomorskich Dni Pola w Minikowie.
W sierpniu można się będzie starać o dofinansowanie w ramach 87 konkursów unijnych: 28 z programów krajowych, 38 z programów regionalnych, 14 z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej oraz 7 z Krajowego Planu Odbudowy.
Niestety wciąż nie wiadomo. I jeszcze nieprędko dowiemy się nawet, jaki przychód odnotowała i co dała swoim udziałowcom-plantatorom po roku działalności, który upłynął… w maju.
Komisja Europejska opublikowała wczoraj 9. sprawozdanie na temat spójności, z którego wynika, że polityka spójności wypełnia swoją misję zmniejszania dysproporcji gospodarczych, społecznych i terytorialnych w całej UE.
W Polsce od 2019 do 2022 roku liczba ofiar śmiertelnych na drogach zmniejszyła się o ponad 30 proc. – wynika z Raportu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.