Scroll Top
pszenica silos

Kiedy poznamy zasady dopłat – obecnych i planowanych – do skupu zboża?
Fot. Ognjen Odobasic z Pixabay

Kiedy poznamy zasady dopłat – obecnych i planowanych – do skupu zboża?
Fot. Ognjen Odobasic z Pixabay

To co będzie z tymi dopłatami do zboża?

Wczoraj – oprócz wiadomości o rozmowach z Ukrainą – poinformowano, że obecne zasady dopłat do skupu zboża obowiązują do 15 maja.

To już kolejna informacja na temat końca obowiązywania aktualnych dopłat do skupu pszenicy i kukurydzy.

Przypomnijmy.

Obowiązujące rozporządzenie przewiduje dopłaty (zróżnicowane w zależności od położenia upraw) do tony pszenicy lub kukurydzy, sprzedanych od 15 grudnia 2022 do 31 maja 2023 r., wnioski można składać od 14 kwietnia do 30 czerwca 2023 r.

Więcej:

Fundusz Pomocy dla Ukrainy pomoże na rynku zbóż

Minister Robert Telus w rozmowie „Gość Wiadomości” 16 kwietnia zapowiedział, że pula 600 mln zł będzie obowiązywać jako pomoc dla tych, którzy sprzedali zboże do końca marca. Zaraz potem zmienił zdanie i oznajmił, że od dziś (czyli 16 kwietnia): ci, którzy „będą sprzedawać zboże teraz, od dziś, dostaną z tej puli, którą my przygotowujemy, z tej troszkę większej puli”.

Więcej:

Robert Telus na straży polskości. Zboża, w szczególności 

Wczoraj na stronie internetowej MRiRW pojawiła się natomiast informacja z Dorohuska, tak relacjonująca wizytę Roberta Telusa: „Minister poinformował, że pracuje nad tym, aby dopłaty stosowane do tej pory przy sprzedaży zboża były kontynuowane w ramach nowej operacji, aby nie było ani jednego dnia przerwy. Dotychczasowe wsparcie rolników trwa do 15 maja br.”

A więc jeszcze inna data. Zgadza się tylko jedno: projektu nowych dopłat do skupionego zboża, zapowiedzianego tak szumnie w sobotę w Łysych, wciąż nie ma.

Trzeba przypomnieć, że na notyfikację dopłat z puli 600 mln zł z Funduszu Pomocy dla Ukrainy przez Komisję Europejską trzeba było czekać 7 tygodni.

Więcej:

KE zatwierdziła polski system pomocy na rynku zbóż

Kolejne dwa tygodnie upłynęły, zanim rozpoczęto zbieranie wniosków o pomoc. Pierwsze pieniądze mają wpłynąć do rolników w czerwcu. Zatem od przedstawienia projektu zasad pomocy do jej udzielenia upływa około pół roku.

Wiceminister finansów Artur Soboń zapowiedział wczoraj jako „Gość Wiadomości” w kontekście dopłat do zbóż, że „chcemy, aby do końca czerwca radykalne działania, które zaproponowaliśmy w weekend, obowiązywały”.

Kiedy wyjaśnią się zatem  zasady dopiero zapowiadanych dopłat do sprzedanego zboża (takie, aby rolnik otrzymywał za tonę zboża „nie mniej jak 1400 zł”), ale też zasady udzielania tych dopłat, na które już teraz ARiMR zbiera wnioski?

Ciekawe, jakie zasady dopłat teraz będą zaproponowane – zgodnie z zapowiedziami ministra nowe dopłaty mają być korzystniejsze dla rolników od tych obecnie wypłacanych.

To nie będzie łatwe – jeśli teraz rolnicy z lubelskiego i podkarpackiego mają otrzymywać 825 zł do tony pszenicy, to – przy założeniu, że za tonę rolnik ma otrzymać co najmniej 1400 zł – może oznaczać ok. 575 zł za t pszenicy w skupie.

ZZZ od 14 kwietnia podniosły cenę pszenicy i płacą 963,00 zł/t  brutto. W którą stronę przesuną się więc ceny skupu w najbliższym czasie po zapowiedziach ingerencji na rynku zbóż, ogłoszonych przez ministra rolnictwa?

Posty powiązane

error: Content is protected !!