Scroll Top
lupa monety Jerzy Górecki

Jak wydawać i jak zapewniać pieniądze potrzebne rolnictwu?
Fot. Jerzy Górecki z Pixabay

Jak wydawać i jak zapewniać pieniądze potrzebne rolnictwu?
Fot. Jerzy Górecki z Pixabay

Trzeba rolnictwu pomagać, czy nie szkodzić?

15 mld zł na pomoc dla rolnictwa to powód do dumy czy troski o wady systemu, rozregulowującego się przy każdym wstrząsie?

Wczoraj w Sejmie ten problem wypłynął (burzliwie) przy okazji debaty o sprawach formalnych. Poseł  Krzysztof Grabczuk, Koalicja Obywatelska, mówił:

– Za chwilę rząd poprosi o udzielenie absolutorium i zgodę na to, aby zatwierdzić wydatki za rok ubiegły. Sejm nie może przyjąć tego oszustwa. Po raz pierwszy w wolnej Polsce doszło do sytuacji, że rząd nie otrzymał pozytywnej oceny za wykonanie budżetu. Dlaczego? Bo miliardy złotych wyprowadziliście poza kontrolę Sejmu i poza kontrolę obywateli. Z długu stworzyliście fundusz wyborczy, który obywatele będą musieli spłacić. Pod przykrywką COVID-u dawaliście pieniądze nawet na hodowlę świń. Co tam jest jeszcze ukryte? Kolejne dotacje i zlecenia dla swoich, kolejne wille+? A może jakieś prezenty dla politycznych sojuszników jak ta willa dla Rydzyka? Chcemy poznać prawdę.

Temu wystąpieniu towarzyszyły okrzyki z sali poselskiej, a wniosek spotkał się z wnioskiem przeciwnym, w którym poseł Łukasz Schreiber przekonywał, że pieniądze trafiły do obywateli, a sejmowa sala – że większe sumy trafiające wprawdzie do obywateli skutecznie pożarła inflacja.

Głos zabrał też minister rolnictwa Robert Telus, który próbował przekonywać, że wypłacono 15 mld pomocy dla rolnictwa – a jego argumentację przerywali posłowie.

– Po raz kolejny została zaatakowana z tej mównicy, ale również w eterze, publicznie, polska wieś – stwierdził minister, a stwierdzenie to zderzyło się z wezwaniem z sejmowej sali:

– Przestań opowiadać.

– Na pewno na to nie pozwolimy – mówił dalej minister, a poseł Borys Budka zachęcał:

– O malinach powiedz.

– Proszę państwa, jeżeli chodzi o pomoc polskiej wsi… – próbował rozwijać temat minister, ale głos z sali kontynuował wątek malin:

– Maliny po 4 zł.

– …będziemy zawsze pomagać, jesteśmy od tego, żeby pomagać – próbował dalej mówić minister, ale poseł Rafał Grupiński podsunął inny temat:

– Opróżniłeś już silosy?

– 15 mld zł z funduszu wojennego, z polskiego budżetu poszło na pomoc polskiemu rolnikowi – wyartykułował w końcu minister, za co otrzymał oklaski.

Poseł Borys Budka dorzucił jednak ocenę:

– Przez waszą nieudolność…

– 15 mld zł. Drodzy państwo, wam się to nawet nie śni, że takie kwoty poszły na nawozy, na zboże, również m.in. właśnie na odbudowę trzody chlewnej, która została rozstabilizowana…

Poseł Rafał Grupiński wezwał: – Przestań.  Minister jednak kontynuował:

– …przez wojnę na Ukrainie, przez Putina. I jeżeli krytykuje to Komisja Europejska, to jeszcze jakoś mogę zrozumieć, ale jeżeli krytykuje to poseł Rzeczypospolitej z tej mównicy, tego nie zrozumiem. Nigdy polska wieś wam tego nie wybaczy – dokończył minister, nagrodzony oklaskami.

Ale wystąpienie to nie zamknęło tematu.

Poseł Arkadiusz Iwaniak przypomniał, że do Polski nie trafiły pieniądze z KPO.

– Te pieniądze, panie ministrze Telus, mogłyby też pójść na rozwój rolnictwa – mówił i ocenił: – 15 mld to jest miara waszej nieudolności, bo płacicie tylko i wyłącznie za swoją nieudolność. To jest miara waszej nieudolności. Gdzie są nasze pieniądze? 800 dni czekamy na to, żeby te pieniądze dotarły do Polski. Nie robicie nic. To jest miara waszej bezczelności i oszustwa. Jesteście oszustami.

Głos zabrał premier Mateusz Morawiecki, który poinformował:

– Otóż wczoraj europarlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim złożyli wniosek o przyjęcie trzech poprawek, drodzy rodacy, trzech poprawek. Właśnie żądanie pieniędzy z KPO to była pierwsza poprawka. Zakaz przyjmowania nielegalnej imigracji to była druga poprawka. Trzecia to żądanie wypłaty środków na uchodźców z Ukrainy. I co zrobili posłowie Platformy Obywatelskiej, co zrobili posłowie Lewicy, ci, którzy dzisiaj jak hipokryci domagają się pieniędzy z KPO? Otóż wczoraj podczas głosowania nad tą rezolucją odrzucili poprawki europarlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości.

Jak dodał premier, padły też zapowiedzi lojalności ze strony Platformy, która „na pewno będzie lojalna wobec decyzji podejmowanych przez instytucje europejskie”.

Sejm podjął uchwałę w sprawie sprawozdania z wykonania budżetu państwa za okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2022 r. oraz w sprawie absolutorium dla Rady Ministrów. Głosowało 452 posłów. 234 – za, 217 – przeciw, 1 się wstrzymał.

Posty powiązane

error: Content is protected !!