Scroll Top
triticale-g57b3703d7_1920

Straty i klęski mamy pod kontrolą?
fot. xesisex z Pixabay

Straty i klęski mamy pod kontrolą?
fot. xesisex z Pixabay

Ubezpieczenia rolne mają się dobrze

Coraz większe kwoty przeznaczane są na dopłaty do składek ubezpieczeniowych, a w dodatku rolnicy otrzymują pomoc socjalną w przypadku strat – zapewnia Ministerstwo Rolnictwa.

Posłowie Kazimierz Choma, Robert Telus, Aleksander Mrówczyński, Adam Ołdakowski i Jerzy Małecki z PiS zadali dziś w Sejmie pytanie ministrowi rolnictwa w sprawie planowanych w projekcie ustawy budżetowej na 2023 r. kwot wydatków na dopłaty do składek ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Jaka jest wielkość dotacji z budżetu na dopłaty do ubezpieczeń i kwota, na jaką pozwolą one ubezpieczyć uprawy? – pytał poseł Kazimierz Choma.

Środki na cel dopłat do ubezpieczeń z roku na rok są większe –  w 2022 roku rolnicy wykorzystali na dopłaty kwotę 760 mln zł, w 2023 roku zaplanowano 1 mld 120 mln zł – mówił wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik. Jak uznał, są to kwoty wystarczające i pozwolą rozszerzyć dopłaty do składek przez objęcie nimi kolejnych upraw. Wzrasta ilość ubezpieczonych, pieniędzy wystarcza na dopłaty do upraw. Powstało AGRO TUW z udziałowcem w postaci Funduszu Ubezpieczeniowego Rolników, co daje rolnikom możliwość skorzystania z ubezpieczenia w formie wzajemnościowej.

Poseł Telus dopytywał o „odszkodowania” wypłacone po suszy dla rodzin. – Po raz kolejny pokazujemy, że rolnictwo dla Zjednoczonej Prawicy, dla Prawa i Sprawiedliwości, jest bardzo ważną dziedziną – zachęcał wiceministra do rozwinięcia tematu i dopytywał też o to, ilu rolników aktualnie ubezpiecza się.

Wiceminister odpowiedział krócej niż trwało pytanie. – Oprócz tych środków przeznaczonych na dopłaty do składek wypłacamy również pieniądze dodatkowe w związku z np. suszą bądź innymi niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi,  i w tym roku również taka pomoc została uruchomiona, jest to pomoc socjalna, która ma wspierać rolników, przeznaczona dla tych, którzy rzeczywiście ponieśli szkody w wyniku suszy bądź innych zjawisk atmosferycznych i utracone w ten sposób zostały dochody – mówił wiceminister i dodał, że przeznaczono na tę pomoc 600 mln zł, środki zostały wypłacone przez ARiMR do końca roku 2022.

Więcej o tej pomocy „dla rodzin”:

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta, Ministerstwo Rolnictwa nie odpowiada

Więcej o ubezpieczeniach:

Ubezpieczenia rolnicze zreformowane?

 

 

Posty powiązane

error: Content is protected !!