Uchwała w sprawie przyjęcia aktualizacji Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa
Rząd zaktualizował Strategię zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030, która została przyjęta w 2019 r.
Chodzi o rozwój gospodarczy wsi, który zapewni bezpieczeństwo żywnościowe kraju i zwiększy wartość dodaną z rolnictwa. Aktualizacja dokumentu jest konieczna m.in. ze względu na prace Komisji Europejskiej nad wizją i założeniami polityki rolnej UE po 2027 r.
Najważniejsze rozwiązania
Strategia zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030 została zaktualizowana pod kątem zmian, jakie zaszły w rolnictwie w ciągu ostatnich 4 lat. Dotyczy to m.in. sytuacji związanej z pandemią COVID-19 oraz wybuchem wojny na Ukrainie. Chodzi również o zmiany związane z przyjętym w lipcu 2020 r. nowym budżetem UE po 2020 r. i zapewnieniem m.in. dodatkowego finasowania inwestycji w okresie przejściowym Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.
Głównym celem zaktualizowanej strategii jest rozwój gospodarczy wsi, który zapewni bezpieczeństwo żywnościowe kraju i zwiększy wartość dodaną z rolnictwa. Chodzi także o trwały wzrost dochodów mieszkańców wsi przy minimalizacji rozwarstwienia ekonomicznego, społecznego i terytorialnego oraz poprawę stanu środowiska naturalnego.
W zaktualizowanej strategii będą kontynuowane dotychczasowe działania na rzecz rozwoju gospodarczego polskiej wsi i wzrostu opłacalności produkcji w sektorze rolno-spożywczym. W ramach aktualizacji zostały dodane nowe kierunki interwencji, działania i projekty strategiczne związane ze wzmacnianiem odporności na kryzysy oraz w jeszcze większym stopniu kładące nacisk na potrzebę bezpieczeństwa żywnościowego kraju.
Aktualizacja Strategii jest m.in. konieczna ze względu na prace Komisji Europejskiej nad wizją i założeniami polityki rolnej UE po 2027 r.
– Do głównych wyzwań nowa Wspólna Polityka Rolna będzie zaliczała bezpieczeństwo żywnościowe dla konsumentów, stabilną przyszłość dla rolników, zrównoważenie dla środowiska oraz solidarność z tymi, którym na świecie zagraża głód.
Źródło informacji: gov.pl