Fot. Gerd Altmann z Pixabay
Fot. Gerd Altmann z Pixabay
UE chce wyeksportować Zielony Ład do USA
Unia Europejska szuka wykonawcy „działań, które będą napędzać postęp w priorytetowych obszarach Europejskiego Zielonego Ładu w całych Stanach Zjednoczonych”.
Informuje o tym MRiRW – cokolwiek enigmatycznie. Jak podano, „Delegatura Unii Europejskiej w Stanach Zjednoczonych – w ramach wieloletnich programów pomocowych – opublikowała ogłoszenie dotyczące zamówień na usługi o wartości 4 mln euro. Program jest skierowany do firm z siedzibą w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych. Termin składania wniosków mija 27 maja br.”
Komunikat prasowy ministerstwa podaje jeszcze, że „celem projektu jest nawiązanie współpracy między amerykańskimi podmiotami na szczeblu stanowym, regionalnym i lokalnym, a ich odpowiednikami w Unii Europejskiej i państwami członkowskimi UE.”
Po co?
„Uczestnictwo w programie umożliwia wymianę wiedzy i rozwój w zakresie zrównoważonego rolnictwa i systemów żywnościowych” – podano, informując, że projekt „dotyczy trzech obszarów:
zrównoważonego rolnictwa i przejścia na zrównoważony łańcuch żywnościowy,
efektywności energetycznej i oszczędności energii w budynkach oraz
gospodarki o obiegu zamkniętym.”
Dopiero z unijnego ogłoszenia można dowiedzieć się, o jakie usługi czy doradztwo chodzi. Otóż mamy do czynienia z Transatlantycką Inicjatywą na rzecz Zrównoważonej Transformacji, której celem „jest ułatwianie działań, które będą napędzać postęp w priorytetowych obszarach Europejskiego Zielonego Ładu w całych Stanach Zjednoczonych. Kontynuując współpracę z rozmówcami na szczeblu federalnym, w ramach projektu nawiąże się kontakt z podmiotami niższymi niż krajowy (na szczeblu stanowym, regionalnym i lokalnym), które w coraz większym stopniu podejmują działania, często opracowując innowacyjne i skuteczne rozwiązania, oraz połączy je z odpowiednikami w UE i jej państwach członkowskich. Projekt będzie skupiał się na trzech obszarach priorytetowych: 1) zrównoważone rolnictwo i przejście do zrównoważonego łańcucha żywnościowego, 2) efektywność energetyczna i ochrona środowiska w budynkach oraz 3) gospodarka o obiegu zamkniętym. Proponowane działania w ramach projektu obejmują między innymi: a) program dla wschodzących liderów rolnictwa/młodych rolników w USA i UE, mający na celu zwiększenie ich zrozumienia zrównoważonej polityki rolnej i priorytetów Zielonego Ładu; b) inicjatywa mająca na celu wspieranie stanowych i lokalnych kodeksów i polityk dotyczących efektywności energetycznej budynków, zachęcanie konsumentów do oszczędzania energii, rozwój lokalnej zielonej gospodarki oraz możliwości w zakresie europejskich towarów i usług; c) dialogi wielostronne w celu przyspieszenia zmian polityki i budowania wsparcia dla gospodarki o obiegu zamkniętym na poziomie stanowym i lokalnym.”
Na ten wspaniały cel UE ma 4 mln euro (bez VAT). To się musi udać…