Scroll Top
ziemia atmosfera

UE będzie dążyć do porozumień w kluczowych kwestiach, w tym uwzględniania różnorodności biologicznej w innych politykach do 2030 r., budowania potencjału i tworzenia polityki opartej na dowodach oraz wzmacniania synergii między działaniami na rzecz klimatu a różnorodnością biologiczną.
Fot. wal_172619 z Pixabay

UE będzie dążyć do porozumień w kluczowych kwestiach, w tym uwzględniania różnorodności biologicznej w innych politykach do 2030 r., budowania potencjału i tworzenia polityki opartej na dowodach oraz wzmacniania synergii między działaniami na rzecz klimatu a różnorodnością biologiczną.
Fot. wal_172619 z Pixabay

UE przyjmuje silne mandaty negocjacyjne dla konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu, różnorodności biologicznej i pustynnienia

Komisja Europejska z zadowoleniem przyjmuje ambitne mandaty negocjacyjne przyjęte przez ministrów na wczorajszym posiedzeniu Rady ds. Środowiska w związku z nadchodzącą  Konferencją Klimatyczną COP29, Konferencją w sprawie różnorodności biologicznej COP16 i Konferencją w sprawie pustynnienia COP16.

Podczas COP29 w Baku, komisarz Wopke Hoekstra poprowadzi zespół negocjacyjny UE. Rozmowy będą głównie koncentrować się na tym, jak finansować zieloną transformację, poprzez przyjęcie Nowego Wspólnego Celu Ilościowego (NCQG) w zakresie finansowania klimatu. Jak powiedział komisarz na wczorajszej konferencji prasowej, UE będzie również dążyć do tego, aby kraje na całym świecie wdrażały historyczną decyzję podjętą na zeszłorocznym COP28 w Dubaju w sprawie odejścia od paliw kopalnych, potrojenia mocy odnawialnych źródeł energii i podwojenia poprawy efektywności energetycznej do 2030 r. – tak zwanego konsensusu ZEA.

Negocjatorzy będą dążyć do utrzymania ubiegłorocznego politycznego tempa w zakresie redukcji emisji, w szczególności w ustalaniu ram dla kolejnej rundy krajowych celów klimatycznych – znanych jako Krajowo Ustalone Wkłady – które mają zostać przyjęte w 2025 r., przed COP30.

Przyjęte wczoraj Konkluzje Rady określiły również warunki UE dotyczące zakończenia negocjacji na mocy artykułu 6 Porozumienia paryskiego w sprawie zasad międzynarodowych rynków emisji dwutlenku węgla, co powinno zapewnić przejrzystość i integralność środowiskową, przyczyniając się jednocześnie do redukcji emisji. UE będzie również nadal zapewniać postęp w zakresie polityk adaptacyjnych i zwiększania globalnej odporności na zmiany klimatu.

Konkluzje Rady dotyczące konferencji COP16 w sprawie różnorodności biologicznej potwierdzają zaangażowanie UE w pełne i szybkie wdrożenie Globalnych Ram Różnorodności Biologicznej Kunming-Montréal. UE będzie dążyć do porozumień w kluczowych kwestiach, w tym uwzględniania różnorodności biologicznej w innych politykach do 2030 r., budowania potencjału i tworzenia polityki opartej na dowodach oraz wzmacniania  synergii między działaniami na rzecz klimatu a różnorodnością biologiczną. Będzie również naciskać na postęp w zakresie dzielenia się korzyściami z zasobów genetycznych i mobilizacji zasobów na rzecz różnorodności biologicznej. UE niedawno przedstawiła swoje szczegółowe cele Globalnych Ram Różnorodności Biologicznej, a COP16 będzie pierwszą dużą okazją do podsumowania od czasu historycznego porozumienia na COP15.

Rada przyjęła również konkluzje dotyczące zbliżającej się konferencji COP16 w ramach Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zwalczania pustynnienia (UNCCD) w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej, co będzie istotne dla wzmocnienia wdrażania i podjęcia decyzji w sprawie globalnej odpowiedzi na problem susz.

 

Źródło informacji: komunikat prasowy KE

 

Posty powiązane

error: Content is protected !!