Bezcłowy kontyngent na owies z Ukrainy wyczerpany.
Fot. filibgiglio z Pixabay
Bezcłowy kontyngent na owies z Ukrainy wyczerpany.
Fot. filibgiglio z Pixabay
Unia Europejska hamuje import owsa z Ukrainy
Uruchomił się mechanizm „hamulca awaryjnego”, po wyczerpaniu limitu tego importu.
Ukraina potrzebowała 12 dni, aby wyczerpać wyznaczony limit bezcłowego importu owsa.
Import ten wznowiono od 6 czerwca na zasadach odnowionych przepisów ATM, pozwalających na bezcłowy import wskazanych towarów.
„Rozporządzenie ATM przewiduje hamulec awaryjny dla kilku produktów, w tym owsa, który uruchamia się automatycznie, jeżeli wielkość importu osiągnie średni roczny import odnotowany w okresie od 1 lipca 2021 r. do 31 grudnia 2023 r. W przypadku owsa średnia ta wynosi 2 440,56 ton. Po osiągnięciu tej wielkości Komisja ponownie wprowadza w ciągu 14 dni odpowiedni kontyngent taryfowy z DCFTA. Kwotę na owies ustalono na 4.000 ton. Ponieważ import od początku 2024 r. przekracza tę wielkość, cła nałożone przez kraje najbardziej uprzywilejowane (KNU) będą obowiązywać do końca 2024 r. Kontyngent DCFTA będzie ponownie dostępny od 1 stycznia 2025 r.” – podała wczoraj KE.
Jak dodano, Ukraina wyeksportowała nieco ponad 7 000 ton owsa do wszystkich krajów trzecich w 2022 r. i 11 173 ton od lipca 2023 r. do maja 2024 r. Oprócz państw UE, Ukraina eksportuje do wielu krajów na całym świecie: Indii, Iraku, Libii, Maroka, Południowej Afryki, Szwajcarii, Turcji i Wietnamu, żeby wymienić tylko kilka.
Jak przypomniano, ustanowiono hamulec awaryjny dla jaj, drobiu, cukru, owsa, kukurydzy, kasz i miodu. Dokładny poziom importu i odpowiednie poziomy progowe można śledzić w czasie rzeczywistym na stronie internetowej unii celnej.
Czytaj też:
Liberalizacja handlu UE z Ukrainą przyjęta w UE