Scroll Top
oliwki olej z oliwek

Eksport olejów roślinnych spadł o 37% (654 mln euro) z powodu niższych cen i wolumenów.
Fot. Couleur z Pixabay

Eksport olejów roślinnych spadł o 37% (654 mln euro) z powodu niższych cen i wolumenów.
Fot. Couleur z Pixabay

Unijny eksport i import rolny jest stabilny

Bilans handlowy UE za okres styczeń-maj 2024 w zakresie produktów rolno-spożywczych pozostaje stabilny.

Najnowszy raport na temat handlu produktami rolno-spożywczymi, opublikowany dzisiaj przez Komisję Europejską, wykazał, że w okresie od stycznia do maja 2024 r. skumulowany eksport produktów rolno-spożywczych z UE osiągnął wartość 97,4 mld euro (wzrost o 2% w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 r.), natomiast najnowsze miesięczne dane (maj 2024 r.) wykazały, że ogólna nadwyżka w handlu produktami rolnymi w UE pozostała stabilna na poziomie 5 mld euro.

Eksport produktów rolno-spożywczych z UE pozostał stabilny na poziomie 19,7 mld euro, przy czym skumulowany eksport od stycznia do maja osiągnął 97,4 mld euro, co oznacza wzrost o 2% w porównaniu z rokiem 2023. Największym odbiorcą była Wielka Brytania, a następnie Stany Zjednoczone, które odnotowały wzrost o 9% z powodu wyższych cen oliwy z oliwek. Chiny odnotowały 10-procentowy spadek, głównie w przypadku wieprzowiny, przetworów zbożowych i produktów mlecznych. Ponadto eksport do Brazylii wzrósł o 208 mln euro (+21%), co było spowodowane wyższymi cenami oliwek i oliwy z oliwek. Natomiast eksport do Rosji spadł o 15% (463 mln euro), zwłaszcza w przypadku napojów spirytusowych. Eksport oliwy z oliwek wzrósł o 60% (+1,2 mld euro), podczas gdy wartość eksportu zbóż spadła o 14% (937 mln euro) z powodu niższych cen pomimo wyższych wolumenów. Eksport olejów roślinnych również spadł o 37% (654 mln euro) z powodu niższych cen i wolumenów.

Importy produktów rolno-spożywczych do UE wyniosły 14,7 mld euro, co stanowi wzrost o 3% w porównaniu z majem 2023 r. Skumulowany import od stycznia do maja osiągnął 69,6 mld euro, na stabilnym poziomie w porównaniu z 2023 r. Pomimo spadku o 4% Brazylia pozostała głównym źródłem, a następnie Wielka Brytania i Ukraina. Import z Wybrzeża Kości Słoniowej, Nigerii i Tunezji gwałtownie wzrósł, napędzany wyższymi cenami kakao i oliwy z oliwek. Natomiast import z Australii, Indonezji i Kanady gwałtownie spadł. Import kawy, herbaty, kakao i przypraw wzrósł o 26% (2,3 mld euro), a import owoców i orzechów o +9% (855 mln euro), podczas gdy zboża i nasiona oleiste odnotowały znaczne spadki z powodu niższych cen i wolumenów.

 

Źródło informacji: komunikat prasowy Komisji Europejskiej

Posty powiązane

error: Content is protected !!