Scroll Top
ziemniaki zbiór kosze

Wynagrodzenie za dostarczane ziemniaki może być ustalane w oparciu o nieprzejrzyste kryteria
Fot. Pavlo z Pixabay

Wynagrodzenie za dostarczane ziemniaki może być ustalane w oparciu o nieprzejrzyste kryteria
Fot. Pavlo z Pixabay

UOKiK zbada sytuację producentów ziemniaków

A dokładniej –  praktyki znaczących podmiotów działających na rynku frytek i chipsów, aby sprawdzić, czy nieuczciwie wykorzystują swoją przewagę kontraktową wobec rolników – dostawców ziemniaków.

„Z informacji uzyskanych przez Prezesa UOKiK wynika m.in., że wynagrodzenie za dostarczane ziemniaki może być ustalane w oparciu o nieprzejrzyste kryteria, dające nabywcom możliwość arbitralnego obniżenia jego wysokości, co może stanowić nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej” – podaje UOKiK.

Pod lupą UOKiK znalazły się: Farm Frites Poland, Frito Lay Poland, Iglotex, Intersnack Poland, McCain Poland oraz The Lorenz Bahlsen Snack-World.

Urząd zapowiada sprawdzenie, czy prawa i obowiązki są równomiernie rozłożone między obie strony umowy – w szczególności dotyczy to warunków realizacji dostaw, zasad ustalania wynagrodzenia dla rolników, w tym jego poszczególnych składowych oraz warunków badań jakościowych dostarczanego surowca, jak również stosowania kar umownych.

Trzeba zauważyć, że to już kolejna zapowiedź UOKiK dotycząca badania sytuacji rolników jako dostawców – od kilku lat urząd bada sieci handlowe, sytuację na rynku cukru, nawozów, a od pewnego już czasu przygląda się mleczarniom. W tym roku UOKiK okazał się skuteczny i ukarał spółkę Agri Plus.

Posty powiązane

error: Content is protected !!