Scroll Top
zboże

Uprawy przezimowały dobrze.
Fot. Anna z Pixabay

Uprawy przezimowały dobrze.
Fot. Anna z Pixabay


Upraw mniej, ale przezimowały dobrze

GUS przedstawił wiosenną ocenę stanu upraw rolnych i ogrodniczych w 2024 roku.

Straty zimowe i wiosenne w powierzchni zasiewów zbóż ozimych były niewielkie i wynosiły dla:  mieszanek zbożowych ozimych ok. 0,9%, jęczmienia ozimego ok. 0,3% i żyta ok. 0,1%. Na plantacjach pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego straty zimowe wyniosły poniżej 0,1%. Wstępnie szacuje się, że w bieżącym roku powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi jest mniejsza od ubiegłorocznej (po uwzględnieniu powierzchni zaoranej w wyniku uszkodzeń zimowych) i wynosi około 5,7 mln ha (zmniejszenie o ok. 1,6%). Według wstępnych szacunków przewiduje się zmniejszenie powierzchni uprawy rzepaku i rzepiku ogółem o około 1,9% – podał dziś GUS.

Powierzchnię ozimych zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi oceniono na ok. 4,5 mln ha, tj. o ok. 0,8% mniej niż wynosiła powierzchnia zasiewów w poprzednim sezonie wegetacyjnym, w tym:

  • pszenicy ozimej blisko 2,3 mln ha,
  • żyta ok. 0,7 mln ha,
  • jęczmienia ozimego ok. 0,3 mln ha,
  • pszenżyta ozimego ponad 1,1 mln ha.

Wstępnie szacuje się, że jarych zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi zasiano około 1,2 mln ha, tj. o ok. 4,4% mniej niż wynosiła powierzchnia zasiewów w roku ubiegłym, z tego:

  • pszenicy jarej ok. 0,2 mln ha,
  • jęczmienia jarego ok. 0,3 mln ha,
  • owsa ok. 0,5 mln ha,
  • pszenżyta jarego ok. 0,1 mln ha,
  • mieszanek zbożowych jarych ok. 0,2 mln ha.

Przewiduje się, że powierzchnia uprawy ziemniaków wyniesie ok. 0,2 mln ha.

Powierzchnia uprawy buraków cukrowych szacowana jest także na ok. 0,2 mln ha.

Z oceny przeprowadzonej w pierwszej dekadzie maja 2024 r. przez rzeczoznawców terenowych GUS wynika, że stan zasiewów zbóż ozimych jest lepszy od ubiegłorocznego. Stan rzepaku i rzepiku ozimego oceniono niżej o 0,1 stopnia kwalifikacyjnego niż ocena ubiegłoroczna.

Stan zbóż jarych oceniono na 3,7 stopnia kwalifikacyjnego, tj. wyżej niż ocena ubiegłoroczna, a stan rzepaku i rzepiku jarego oceniono na poziomie oceny ubiegłorocznej.

Zima nie spowodowała szkód na trwałych użytkach zielonych, a ich stan po zimie był na ogół dobry, oceniony obecnie na poziomie wyższym niż w roku ubiegłym – podaje GUS.

Przebieg zimy 2023/24, tak jak w kilku ubiegłych latach, sprzyjał zachowaniu dobrej kondycji roślin sadowniczych, ale dotychczasowy przebieg warunków pogodowych na przeważającym obszarze kraju nie był sprzyjający dla upraw warzyw gruntowych – ustalił GUS.

Posty powiązane

error: Content is protected !!