Bezterminowo z rozporządzenia do ustawy przenosimy 8-procentowy VAT na środki do produkcji rolnej, w szczególności poprawiające właściwości gleby. Rozszerzamy również, zmieniamy ze stawki 23% na stawkę 8% w przypadku niektórych produktów nawozowych.
Fot. Bartek Kopała z Pixabay
Bezterminowo z rozporządzenia do ustawy przenosimy 8-procentowy VAT na środki do produkcji rolnej, w szczególności poprawiające właściwości gleby. Rozszerzamy również, zmieniamy ze stawki 23% na stawkę 8% w przypadku niektórych produktów nawozowych.
Fot. Bartek Kopała z Pixabay
Ustawa porządkująca VAT
Czy nie wprowadzi bałaganu w kwestii VAT w rolnictwie?
Sejm przeprowadził pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.
– Dla rolników ważna zmiana: doprecyzowujemy obecne przepisy dotyczące nawozów, środków ochrony roślin oraz pasz objętych stawką 8%. Odwołujemy się do stosownych przepisów rolniczych, że tak się wyrażę. Były pewne niejasności. Bezterminowo z rozporządzenia do ustawy przenosimy 8-procentowy VAT na środki do produkcji rolnej, w szczególności poprawiające właściwości gleby. Rozszerzamy również, zmieniamy ze stawki 23% na stawkę 8% w przypadku niektórych produktów nawozowych. To jest uzgodnione z ministrem rolnictwa – mówił wczoraj w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman.
Jak ocenił wiceminister, wpłynie to na skutki finansowe wszystkich wprowadzanych zmian:
– Jak państwo popatrzą sobie na OSR do ustawy, on zakłada pewien wzrost dochodów. Ten wzrost pewnie będzie nieco mniejszy, bo w toku prac rządowych uwzględniliśmy propozycję resortu finansów rozszerzenia preferencji odnośnie do niektórych nawozów sztucznych wykorzystywanych w rolnictwie, więc pewnie ten dodatni efekt będzie nieco słabszy.
Poseł Zbigniew Kuźmiuk zwrócił uwagę na zagrożenie rozszczelnieniem systemu:
– Popieramy także sprawę obniżonej stawki VAT nawozów, co oczywiste w tej sytuacji rolnictwa i w sytuacji, która ma miejsce w związku z importem nawozów z Rosji i Białorusi, w ten czy inny sposób, po znacznie obniżonych cenach. Przemysł nawozowy w Polsce ma w związku z tym potężne kłopoty i wprowadzenie na stałe tej stawki do ustawy VAT-owskiej rzeczywiście zasługuje na poparcie. Panie Ministrze! Pojawia się tylko mała wątpliwość. Pan troszeczkę zwrócił na to uwagę, że posługujecie się danymi ministra rolnictwa czy informacjami pochodzącymi od ministra rolnictwa. To jasne, państwo się w tym nie specjalizujecie, ale ta 8-procentowa stawka na produkty nawozowe do tej pory dotyczyła tylko mieszanki nawozów z wapnem, natomiast teraz jest rozszerzona na wszystkie inne produkty. Z punktu widzenia rolnictwa obniżenie tej stawki to pewnie zmiana korzystna, tylko jest pytanie: Czy państwo nie uważacie, że w ten sposób ten system się rozszczelnia? Chodzi o system poboru podatku VAT. Proszę się nad tym zastanowić, bo to się rzuca w oczy. Jeżeli coś było sprzedawane, a teraz jest zmieszane i opodatkowane stawką 23%, to możliwość korzystania ze stawki zmniejszonej być może będzie powodowała, że to mieszanie będzie nadmierne. To pierwsze, co się nasuwa, bo przy obniżeniu stawki VAT zawsze taki proces występuje. Ale ja oczywiście tego nie wiem, powinno to wiedzieć ministerstwo rolnictwa, więc proszę o wyjaśnienie tej kwestii.
Odpowiedział wiceminister finansów:
– Czy będą oszustwa na nawozach mieszanych? Szczerze mówiąc, do głowy nam to nie przychodziło, bo jeśli one by były… chyba właśnie teraz będzie ich mniej, bo w zasadzie większość nawozów czy też wszystkie nawozy z jakimś drobnym wyjątkiem będą na tej samej stawce. Przyjrzymy się sprawie – zapowiedział Jarosław Neneman.
Czytaj też:
MRiRW: VAT przy sprzedaży koniowatych utrzymany