Wiceminister Zbigniew Ziejewski podczas konferencji „Rolnictwo dla Przyszłości: 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokąd zmierza Wspólna Polityka Rolna”.
Fot. gov.pl/MAP
Wiceminister Zbigniew Ziejewski podczas konferencji „Rolnictwo dla Przyszłości: 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokąd zmierza Wspólna Polityka Rolna”.
Fot. gov.pl/MAP
Wiceminister MAP Zbigniew Ziejewski uczestnikiem konferencji poświęconej polskiemu rolnictwu
– Rząd robi wszystko by rozwiązać problemy rolników, ale musimy to robić we współpracy z Unią Europejską, która ma już świadomość, że wobec jej polityki rolnej są przeciwni nie tylko polscy, ale też rolnicy w całej wspólnocie – powiedział Zbigniew Ziejewski.
Wiceminister aktywów państwowych uczestniczył w konferencji „Rolnictwo dla Przyszłości: 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokąd zmierza Wspólna Polityka Rolna”.
Wiceminister Zbigniew Ziejewski odpowiada w Ministerstwie Aktywów Państwowych m.in. za spółki Skarbu Państwa z sektora rolnego, m.in. za Krajową Grupę Spożywczą.
Podczas konferencji omówiono wiele aktualnych kwestii jak: ograniczenie importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy, konieczność stosowania surowych norm jakościowych i produkcyjnych czy ugorowanie terenów rolniczych.
– Mam taki autorski pomysł, by w Zamościu, gdzie jest Elewarr na 50 tys. ton zboża, zbudować laboratorium typu Hamilton i żeby tam przychodziło ukraińskie zboże. Następnie można je transportować tylko pociągami do portów. Wtedy nie będzie sytuacji, że zboże to jedzie samochodami i gdzieś po drodze jest zostawiane w Polsce, zalewa nasz rynek – argumentował Zbigniew Ziejewski.
Wiceminister poinformował, że rządowi zależy, by port w Gdyni przejęła KGS. Zdaniem wiceministra ułatwiłoby to handel zbożem.
– Chcemy rozbudować ten port, mamy pomysł jak to zrobić, są na to pieniądze, jesteśmy gotowi razem z innym resortami rozmawiać i realizować wspomniany projekt – przekonywał wiceminister Zbigniew Ziejewski.
Uczestnicy konferencji podkreślali zmiany i korzyści dla rolnictwa, które są związane z wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej. To przede wszystkim dopłaty unijne oraz dostęp do wspólnego rynku. W okresie członkostwa Polski w UE nastąpił sześciokrotny wzrost eksportu polskich produktów rolno-żywnościowych oraz dziesięciokrotny wzrost dodatniego salda obrotów handlowych.
– Korzyści dla rolnictwa po wstąpieniu do Unii są bezdyskusyjne. Widać to po nowoczesnych ciągnikach i sprzęcie, który mamy w gospodarstwach. Ale korzyścią musi być także rozwiązywanie nowych problemów, które pojawiają się we wspólnej polityce rolnej – powiedział wiceminister Zbigniew Ziejewski.
1 maja br. minie 20 lat odkąd, Polska, ,raz z Węgrami, Słowacją, Słowenią, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Cyprem i Maltą, wstąpiła do Unii Europejskiej. Było to największe w historii rozszerzenie wspólnoty.
Organizatorem konferencji była Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza w Olsztynie. Izba Rolnicza jest samorządem rolniczym działającym na rzecz rozwiązywania problemów rolnictwa i reprezentuje interesy zrzeszonych w nim podmiotów.
Źródło informacji: gov.pl/MAP