Scroll Top
stos pism

Po co było rozszerzenie możliwości wsparcia na „Rozwój usług”, skoro nie było pieniędzy na obsłużenie wszystkich wniosków, co było jasne już w momencie rozpoczynania naboru?
Fot. Andrys Stienstra z Pixabay

Po co było rozszerzenie możliwości wsparcia na „Rozwój usług”, skoro nie było pieniędzy na obsłużenie wszystkich wniosków, co było jasne już w momencie rozpoczynania naboru?
Fot. Andrys Stienstra z Pixabay

Wnioski na „Rozwój usług” z PROW wciąż niezweryfikowane

To miał być wielki sukces na koniec naborów z PROW: wnioski na „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług związanych z rolnictwem i leśnictwem” można było składać cztery miesiące – od lipca 2022 roku, a możliwości uzyskania wsparcia znacznie rozszerzono.

I efekt okazał się piękny: wpłynęło ponad 7 tys. wniosków.

Jak się jednak prędko okazało, nie starczyło pieniędzy na obdzielenie premiami wszystkich spełniających owe rozszerzone wymogi.

Więcej:

“Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług związanych z rolnictwem i leśnictwem” tylko na niby?

Jak się teraz okazuje, po blisko dwóch latach ARiMR wciąż nie podsumowała efektów tego naboru.

Pytana o ostateczne wyniki:

< Ile wniosków z naboru rozpoczętego w lipcu 2022 na „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług związanych z rolnictwem i leśnictwem” ostatecznie trafiło do realizacji? Na jaką kwotę? Ile wniosków nie zostało przyjętych do finansowania z powodu braku środków?  Na jaką kwotę?

Poproszę o dane z uwzględnieniem podziału na leśnictwo, rolnictwo, urządzenia wodne, mycie i dezynfekcję oraz technologie cyfrowe> ARiMR wciąż wie niewiele więcej niż rok temu.

Jak podano, <w ramach naboru „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług związanych z rolnictwem i leśnictwem” przeprowadzonego w terminie od 07.07.2022 r. – 21.10.2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjęła 7 151 wniosków o przyznanie pomocy. Łączna wnioskowana kwota w ramach tego naboru wyniosła ok. 3,06 mld zł. Obecnie weryfikacja wniosków zbliża się do końca. Na ostateczną liczbę spraw, które nie zostaną przyjęte do finansowania wpływ będzie miał kurs euro. W związku z tym szacujemy, że ok. 2,7 tys. wniosków na kwotę ok. 1,2 mld zł nie otrzyma wsparcia z powodu braku środków. Przygotowanie danych w podziale na leśnictwo, rolnictwo, urządzenia wodne, mycie i dezynfekcję oraz technologie cyfrowe wymaga pozyskania danych z systemu, co jest czasochłonne (szacunkowo potrzebujemy na to ok. dwóch tygodni). Zaznaczamy, że w części wniosków nie zostały wypełnione dane dotyczące planowanej działalności i takie dokumenty zostały odrzucone.”

A więc po prawie dwóch latach od rozpoczęcia naboru – i po przyjęciu trochę ponad 7 tys. wniosków – agencja wciąż nie jest w stanie podsumować jego efektów.

A wydawało się, że pieniądze dostępne z PROW pomogą rolnikom i leśnikom rozwijać usługi. Realizacja tego naboru pokazuje, że wspieranie przedsiębiorczości nie okazało się łatwe. A może to rozszerzenie możliwości wsparcia okazało się problematyczne? Komu więc służyło?

Posty powiązane

error: Content is protected !!