Scroll Top
pole drzewa

W latach 2023–2027 14,7 mld euro z budżetu WPR zostanie przeznaczone na wsparcie rolników ekologicznych i tych, którzy przechodzą na produkcję ekologiczną.
Fot. Albrecht Fietz z Pixabay

W latach 2023–2027 14,7 mld euro z budżetu WPR zostanie przeznaczone na wsparcie rolników ekologicznych i tych, którzy przechodzą na produkcję ekologiczną.
Fot. Albrecht Fietz z Pixabay

Wojciechowski: Rozwój rolnictwa ekologicznego jest kluczowym tematem mojego mandatu

W UE sprzedaż detaliczna produktów ekologicznych w latach 2009–2022 wzrosła o 150%, z 18 mld euro do 45 mld euro.

Okazją do wygłoszenia mowy na temat rolnictwa ekologicznego stało się wręczenie nagród EU Organic Awards i obchody Dnia Produktów Ekologicznych UE.

Więcej o nagrodach:

Ośmiu zwycięzców trzeciej edycji nagród EU Organic Awards

Komisarz Janusz Wojciechowski oparł swoje wystąpienie na rozwinięciu trzech słów: współpraca, postęp, inspiracja.

Współpraca

„Współpraca jest bardzo zgodna z duchem rolnictwa ekologicznego: począwszy od wspólnej pracy przy obsiewaniu pól i zbieraniu plonów, aż po wspólne zasady między rolnikami i przetwórcami, sprzedawcami detalicznymi i konsumentami” – mówił Wojciechowski. Podkreślił, że współpraca odegrała kluczową rolę w ustanowieniu Planu działań UE na rzecz rozwoju produkcji ekologicznej. I chociaż bywało trudno, to „dzięki współpracy udało nam się utrzymać właściwy kierunek rozwoju rolnictwa ekologicznego”.

Postęp

Udało się utrzymać pozytywne długoterminowe trendy.

„Robimy postępy w stymulowaniu popytu, podejmując inicjatywy mające na celu wzmocnienie promocji, zamówień publicznych i świadomości społecznej.

W latach 2012–2022 rozpoznawalność unijnego logo ekologicznego wśród konsumentów wzrosła z 24% do 61%.

Odzwierciedla to sprzedaż detaliczna produktów ekologicznych, która w latach 2009–2022 wzrosła o 150%, z 18 mld euro do 45 mld euro” – podał komisarz.

Postęp dotyczy też podaży:

„Między 2012 a 2022 rokiem całkowita powierzchnia gruntów ekologicznych wzrosła w niemal każdym kraju UE – na przykład w Chorwacji zwiększyła się czterokrotnie.

Ogółem powierzchnia użytków rolnych w UE przeznaczona pod uprawę ekologiczną wynosi 17 milionów hektarów.

Wspólna Polityka Rolna odgrywa w tym względzie kluczową rolę: w latach 2023–2027 14,7 mld euro z budżetu WPR zostanie przeznaczone na wsparcie rolników ekologicznych i tych, którzy przechodzą na produkcję ekologiczną.”

Czynimy postępy w zwiększaniu zrównoważoności produkcji ekologicznej: „W latach 2021–2027 30% środków programu Horyzont Europa przeznaczonych na rolnictwo, leśnictwo i obszary wiejskie jest w jakiś sposób powiązanych z rozwojem ekologicznym.

Pod koniec 2022 roku w ramach EIP-AGRI działało 72 grup operacyjnych realizujących projekty i badania skupiające się na rolnictwie ekologicznym.

Nie mam wątpliwości, że projekty te przyczynią się do dalszego postępu w produkcji ekologicznej, generując nowe pomysły i inspiracje” – ocenił komisarz.

Inspiracja

Dotyczy oddziaływania rolników ekologicznych na innych rolników.

Gospodarstwa ekologiczne pokazują że są dochodowe, ich techniki są produkcyjne, a łańcuchy ekologiczne dostaw są uczciwymi i satysfakcjonującymi łańcuchami.

Nawiązując do wręczanych nagród, komisarz podkreślił, że chociaż niektórzy będą siać „ziarna wątpliwości” odnośnie sektora ekologicznego w UE, to nagrodzeni zwycięzcy sieją ziarna inspiracji:

„Inspirują nasz system żywnościowy do bycia bardziej zrównoważonym: podejmując inicjatywę w walce ze zmianą klimatu i degradacją środowiska, a także zwiększając różnorodność biologiczną i dobrostan zwierząt.

Inspirują nasz system żywnościowy do bycia bardziej odpornym poprzez zmniejszanie naszej zależności od czynników zewnętrznych.

I inspirują nasz system żywnościowy do tworzenia większych możliwości – dla drobnych rolników, młodych rolników i kobiet-rolników – a także do tworzenia większej liczby połączeń między lokalnymi społecznościami poprzez krótkie łańcuchy dostaw i biookręgi.

Na początku mojej kadencji często zadawano mi pytanie, czy rolnictwo ekologiczne faktycznie wpasuje się w nasz system żywnościowy.

Na zakończenie mojej kadencji powiem, że nasz system żywnościowy nie będzie w pełni sprawny bez rolnictwa ekologicznego.”

Komisarz usatysfakcjonowany

Ponieważ było to ostatnie spotkanie komisarza z tym środowiskiem, Janusz Wojciechowski tak ocenił swoją misję:

„Rozwój rolnictwa ekologicznego jest kluczowym tematem mojego mandatu, głównym celem mojej misji i sprawą, która pozostaje bardzo bliska mojemu sercu.

Chciałbym podziękować wszystkim Państwu obecnym na tym spotkaniu, którzy przyczynili się do dobrej pracy w ciągu ostatnich pięciu lat: moim kolegom z DG AGRI, współustawodawcom i partnerom.

A najbardziej dziękuję rolnikom i pracownikom za trud, jaki codziennie podejmujecie.

To mój ostatni udział w tej ceremonii jako komisarza europejskiego. Mam jednak nadzieję, że w przyszłości będę mógł obchodzić Europejski Dzień Produktów Ekologicznych jako obywatel Europy przez wiele kolejnych lat.

Ta przyszłość jest teraz w Waszych rękach.

Jestem pewien, że jeśli będziecie kontynuować współpracę, rozwijać się i inspirować, to czeka was naprawdę świetlana przyszłość.”

 

Czytaj też:

NIK o wsparciu rolnictwa ekologicznego

 

 

 

 

 

Posty powiązane

error: Content is protected !!