Scroll Top
kombajn pole

Fot. Reijo Telaranta z Pixabay

Fot. Reijo Telaranta z Pixabay

Wraca przewóz towarów z Ukrainy

Ma to być tylko tranzyt – projekt dotyczy tych samych towarów, które dotąd obejmował zakaz wprowadzony 15 kwietnia.

Jest projekt rozporządzenia ministra rozwoju i technologii w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych.

Aktualnie na stronie rządowego centrum legislacyjnego ma status: skierowany do podpisu. Ma wejść w życie z dniem 21 kwietnia.

Uchyla rozporządzenia z 15 kwietnia w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych.

Więcej: Rozporządzenie w sprawie wstrzymania przywozu z Ukrainy

Nowe uregulowanie stanowi:

„Do dnia 30 czerwca 2023 r. ustanawia się zakaz przywozu pochodzących lub przywożonych z terytorium Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej produktów rolnych wymienionych w załączniku do rozporządzenia, z wyłączeniem:

1)           tranzytu zewnętrznego, o którym mowa w art. 226 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiającego unijny kodeks celny (Dz. Urz. UE L 269 z 10.10.2013, str. 1, z późn zm.2)),

2)           wspólnej procedury tranzytowej w oparciu o Konwencję o wspólnej procedurze tranzytowej sporządzoną w Interlaken dnia 20 maja 1987 r. (Dz. Urz. WE L 226 z 13.08.1987, str. 2, z późn. zm.3) – Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne rozdz. 2, t. 2, str. 291, z późn. zm.)

– pod warunkiem, że tranzyt ma się zakończyć w portach morskich w Gdańsku, Gdyni, Świnoujściu lub Szczecinie lub poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.”

Załącznik obejmuje wszystkie produkty wcześniej zakazane do przywozu do Polski z Ukrainy, wymienione w rozporządzeniu z 15 kwietnia.

Jak podano w uzasadnieniu, „Rozporządzenie jest wydawane po zasięgnięciu opinii Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w porozumieniu z Ministrem Finansów oraz Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.” Podano też: „W wyniku konsultacji ze stroną ukraińską, z uwagi na obecną sytuację polityczną oraz faktyczne zablokowania kanałów eksportu towarów z terytorium Ukrainy podjęto decyzję o utrzymaniu zakazu przy jednoczesnym umożliwieniu tranzytu towarów przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (RP). (…) Procedura tranzytu gwarantuje, że deklaracje tranzytu sporządzone na granicy ukraińsko-polskiej nie mogą być zmieniane na terytorium RP, co zapewni, ze produkty objęte tranzytem nie zostaną wprowadzone do obrotu na terytorium RP.”

W ocenie skutków regulacji podano natomiast takie oto uzasadnienie zakazu wprowadzania towarów do Polski – z odwołaniem się do badań pszenicy na Słowacji:

„Wg posiadanych informacji na terytorium Słowacji, w toku kontroli produktów przywożonych z terytorium Ukrainy, zostało stwierdzone występowanie substancji szkodliwych (pestycydy) m.in. w pszenicy.

Prawodawstwo unijne pozwala państwowym członkowskim na stosowanie zakazów, ograniczeń ilościowych lub środków nadzoru uzasadnionych ze względu na moralność publiczną, porządek publiczny lub bezpieczeństwo publiczne, ochronę zdrowia i życia ludzkiego, zwierząt lub roślin, ochronę narodowych dóbr kultury posiadających wartość artystyczną, historyczną lub archeologiczną lub ochronę własności przemysłowej i handlowej.

Ze względu na powyższe, w celu ochrony życia i zdrowia ludzkiego, została podjęta decyzja o wprowadzeniu czasowego zakazu przywozu na terytorium Polski z terytorium Ukrainy produktów rolnych wymienionych w załączniku do rozporządzenia.”

Co również bardzo ciekawe, „Projekt rozporządzenia nie powoduje bezpośrednich skutków finansowych dla budżetu państwa, jak również dla budżetów poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego.”

Czytaj też:

Zmiana zasad monitorowania transportu

Posty powiązane

error: Content is protected !!